
Levelet írt Európa Tanács emberi jogi biztosa Kövér Lászlónak a Pride betiltása miatt
O'Flaherty az Országgyűlés elnökének küldött levelében arról ír, munkájának fontos része, hogy párbeszédet folytasson a tagállamok kormányaival és parlamentjeivel, illetve hogy segítséget nyújtson nekik a jogszabályi hiányosságok orvoslásában. A gyülekezési jogról szóló törvény 2025. március 18-i módosításával a magyar kormány megpróbálja ellehetetleníteni a Budapest Pride-ot, ami szerinte aggályos, mert összeegyeztethetetlen a nemzetközi emberi jogi normákkal.
A biztos szerint az Emberi Jogok Európai Egyezménye alapján a békés gyülekezési jog kulcsfontosságú minden demokratikus társadalomban, a békés tüntetőket és gyülekezőket pedig nem szabad kriminalizálni. Az Emberi Jogok Európai Bírósága számos ítéletben leszögezte, hogy az LMBTQ emberek jogainak korlátozása egy demokratikus társadalomban ellentétes a a fentebb említett egyezmény 11. cikkével, és hogy a bíróság szerint a hatóságoknak pozitív intézkedéseket kell hozniuk annak biztosítására, hogy az ilyen tüntetések és gyűlések békésen megtarthatóak, a tüntetők pedig védve legyenek az erőszakkal szemben.
O'Flaherty szerint a nemi identitással kapcsolatos információk hiánya, valamint az LMBTQ megbélyegzése káros a gyermekekre nézve, és hogy az ilyen korlátozások sérthetik az Egyezmény 10. és 14. cikkét.
A biztos már korábban is megszólalt a gyülekezési törvény módosításával kapcsolatban, arról írt az X-en közzétett bejegyzésében, nagyon aggasztja a Pride-ot betiltó törvényjavaslat, és felszólította Sulyok Tamás köztársasági elnököt, hogy vétózza meg a törvényt - írja a Telex.
Fotó:Hadházy Ákos/Facebook

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.