Magyar Péter: a kormány tette tönkre a mezőgazdaságot
Magyar Péter azt írta, az Orbán-kormány döntéseit 14 éve az határozza meg, hogy miképpen tudja előnyhöz és ingyen pénzhez juttatni a saját oligarcháit, és hozzátette, hogy „Orbánék szisztematikusan átjátszották az állami földeket a saját oligarcháknak és a legjobb minőségű földjeinkre pedig ázsiai akkumulátorgyárakat telepítettek.”
Magyar Péter szerint soha ilyen kevés családi gazdálkodó nem dolgozott a magyar agráriumban, a fiatal gazdák jelentős része sem földhöz, sem támogatáshoz nem jut és sokan külföldön kénytelenek boldogulást keresni.
Kiemelte, hogy Nagy István agrárminiszter regnálása alatt „Európa-rekorder”, 62 százalék volt az élelmiszer-infláció, és a magyar gazdák semmilyen támogatást nem kaptak az elszabaduló alapanyag- és energiaköltségek negatív hatásának ellensúlyozására.
Azt írta, az Orbán-kormány büszkén kommunikál arról, hogy Magyarország képes lenne előállítani a hazai élelmiszer szükséglet többszörösét, eközben azonban az ország az alapvető tej- és hústermékek jelentős részét is importálja.
„Ha miniszter úr ma elmegy a világ almatermesztésének egykori központjába, Szabolcsba, akkor lengyel almát talál a zöldségesnél. Ha elmegy Battonyára, vagy más nagy múltú állattartó településre, akkor maximum házi kedvenceket talál. Nagy István hobbi méhészként és miniszterként arra sem volt képes, hogy a magyar méhészeket megvédje a beáramló, hamisított kínai méztől” – sorolta.
Felhívta a figyelmet, hogy 1990-ben a lengyel és a magyar agrárexport egyaránt 3,5 milliárd dollár volt. Ma a magyar 11 milliárd, a lengyel több mint 50 milliárd dollár – hangsúlyozta.
Kifogásolta, hogy miközben az aszály éves átlagban 500 milliárd forint kárt okoz a magyar mezőgazdaságnak, a kormány semmit nem tett az öntöző csatornák karbantartásáért, tisztításáért, vagy esetleg újak építéséért.
A Tisza Párt komplex falurehabilitációs programot és agrárreformot hirdet a családi gazdaságok erősítéséért és a magyar vidék megmentéséért, továbbá elvégzi az öntöző rendszerek felújítását és elmaradt fejlesztését – ígérte.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.