Magyarázat mindenre: vetítés és közönségtalálkozó a Savaria Moziban
1973-ban, a Savaria Mozi nyitóünnepségének utolsó etapjaként a kamarateremben Fábri Zoltán Húsz óra című filmjét vetítették: a film díjat nyert a velencei filmfesztiválon, csakúgy, mint Reisz Gábor Magyarázat mindenre című alkotása – hívta fel a figyelmet a vetítés előtt Vágvölgyi András, a Művészeti Szakgimnázium és Technikum tanára, és visszautalt Puzsér Róbert publicista előző esti előadására – melyben a médiaszemélyiség kissé könnyelműen az archívumban jelölte meg a jó magyar filmek helyét – : ezúttal is jó magyar filmet láthatunk a vásznon.
Reisz Gábor két és fél órás, állami támogatás nélküli, 15 millióból leforgatott filmje, a velencei filmfesztiválon való díjazása és a díj átvételekor mondott beszéde támadó, cinikus kormánypárti véleményhullámot váltott ki a közösségi médiában, ami azért különösen szomorú, mert a film éppen arra tesz kísérletet, hogy mindkét oldal nézőpontját megértse, és a párbeszédet mutassa fel megoldásként.
Reisz filmje politikai, de nem ellenzéki, empátiával nyúl mindkét oldalhoz: megértjük benne a megalázott tanár, de a kormánypárti apa motivációját is, főként, mert mindketten a családtagokkal való viszonyrendszerben vannak tükröztetve – apák és férjek, akik, bár a legjobbat akarják a családnak, elvesznek, elszigetelődnek attól a politika miatt. A győztesek a filmben az érettségiző diákok, akik végül – nem másznak vissza a kerítésen, hanem beleúsznak a Balatonba – nem hagyják, hogy torz legyen a tükör: tisztán emberi értékek mentén akarnak szeretni, élni, működni.
A címbéli magyarázat talán ez, hogy mindannyian felelősei vagyunk a kialakult helyzetnek. Ennek megértéséhez most itt van egy bátor film, ami nem köntörfalaz, nem utalgat, amiben éppúgy elhangzik, hogy ebben az országban mindent meg lehet úszni, mint Orbán Viktor neve. A hitelességhez nagyban hozzájárul, és ezt a film utáni beszélgetésből tudtuk meg – az apát játszó Znamenák István és a tanár figuráját alakító Rusznák András voltak a mozi vendégei –, hogy az egyes jelenetek, párbeszédek nem voltak előre megírva, hanem forgatás közben, mintegy improvizálva nyerték el végső formájukat: forgatókönyv sem volt a szó klasszikus értelmében, csak egy határozott rendezői "vízió", ami formát öltött.
A filmre telt ház volt kíváncsi vasárnap a Savaria Moziban – a pótszékek is előkerültek –, a vetítést követően a közönségből megszólalt nyugdíjas, pedagógus, külföldről hazaköltözött városlakó, tinédzser: valódi párbeszéddel zárva az estét. A Magyarázat mindenre című filmet október 5-től vetítik a mozik.
Fotó: Mayer Rudolf mozgóképszakági vezető, Horváth Zoltán, az AGORA ügyvezetője, Znamenák István, Vágvölgyi András és Rusznák András a bemutatón. (Horváth Zoltán/Facebook)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.