"Magyarországnak csak Európához tartozva van jövője" - így ünnepelte Szombathely augusztus 20-át
Ünnepi szentmisével és az új kenyér megáldásával kezdődött Szombathely város augusztus 20-i ünnepsége. A Kálvária templomban tartott liturgia főcelebránsa Fekete Szabolcs Benedek püspök volt.
Az ünnepség a Szent István-szobornál az országzászló ünnepélyes felvonásával folytatódott. Elhangzott a Himnusz, majd műsor következett: a Bíborka és Bence duó A csitári hegyek alatt kezdetű népdalt adta elő, ezt az Ungaresca Táncegyüttes produkciója követte.
„Tedd az országot szabaddá, hogy élhessen a törvényei szerint”
– István Imre herceghez szóló intelmeiből idézve köszöntötte az ünneplő közösséget Bokányi Adrienn, Szombathely Megyei Jogú Város tanácsnoka, hozzáfűzve, hogy az államalapító királyunk által megfogalmazott és célként kitűzött szabadság, önállóság, a saját törvények szerinti élet eléréséhez első lépésben éppen a rend megteremtésére, egy keretrendszer kialakítására, és a hazánk mellett a tágabb értelemben vett otthonunk megtalálására van szükség.
A tanácsnok ezután rátért, mit is ünneplünk ma, 2024-ben ezen a napon: az államalapítást, Szent István királyunk emlékét és szentté avatását, valamint a független magyar államot, és annak ezeréves folytonosságát, valamint, összekapcsolódva az aratási ünnepek népszokásaival, az új kenyeret.
– De van a mai ünneplésnek egy mélyebb rétege is – hangsúlyozta, ez a nap egyrészt ugyanis a nemzeti egységünk jelképe, a magyarság egyetemes ünnepe határainkon innen és túl, másrészt pedig az Európához tartozás egyszerre világi és egyházi ünnepe is: a római-kereszténység, az államiság és az európaiság tette ugyanis lehetővé a túlélést hazánk és nemzetünk számára a legnagyobb válságok időszakában is.
Bokányi Adrienn ezután az elmúlt öt év válságairól beszélt: a világjárvány, az embertelen háborús helyzet a szomszédunkban és a világ további pontjain, az energiaválság, ami rávilágított törékeny emberi mivoltunkra olyan léthelyzetet eredményeztek, melyek idején fontos igazán visszanyúlni Szent István tanaihoz és szellemiségéhez, hogy erőt merítsünk elszántságából, erkölcsiségéből és alázatából, ami több mint ezer éve példaként áll előttünk: – Szent István szellemisége ugyanis egyszerre jelenti a hagyományok tiszteletét és a rendíthetetlenséget, valamint a megújulást és a flexibilitást is.
– Államalapító Szent István királyunk abban hitt, hogy Magyarországnak csak Európához tartozva van jövője, ami nem pusztán földrajzi, hanem vallási, politikai és értékrendbeli, erkölcsi hovatartozást is jelent.
Szent István öröksége a felvilágosult, összetartó és keresztény európai Magyarország – folytatta Bokányi Adrienn –, az a fajta stabilitás, igazságosság és szolidaritás, ami példaként állt évszázadok folyamán más, környező nemzetek előtt is.
-- De azt talán csak mi, magyarok tudjuk igazán, hogy Szent István országa valójában itt van velünk, mindannyiunk szívében. Éppen azon a helyen, ahol az igazságérzetet, az elszántságot, a szolidaritást, a lojalitást és a felelősségérzetet is őrizzük.
A tanácsnok beszédében a jelen felelősségére is kitekintett, mely nem más, mint Szent István örökségének és szellemiségének megvalósítása, megőrzése és továbbvitele. S ez a magatartás nem csupán hatalmas cselekedetekben, hanem egészen apró gondolatokban, tettekben is testet ölthet: ha kiállunk magunkért, a meggyőződéseink és az igazunk képviseletéért anélkül, hogy mások megsemmisítésére törekednénk vele.
Ha képesek vagyunk rá, hogy, ha kell, a társadalmi vagy a városérdeket az egyéniek elé helyezzük. Ha nem ellenségekben, legfeljebb tiszteletben tartott ellenfelekben gondolkozunk. Ha kiállunk mások igazáért is, valódi közösséget építve. Amelyikben nem azt találjuk meg másokban, ami megkülönböztet, hanem azt, ami összeköt minket. Hogy aztán ezt a gondolatiságot és értékrendet adjuk tovább utódainknak, a következő generációknak is – zárta beszédét Bokányi Adrienn tanácsnok.
Az ünnepi beszédet koszorúzás követte: Szombathely Megyei Jogú Város nevében dr. Nemény András polgármester és Horváth Soma alpolgármester, a Vas Vármegyei Kormányhivatal képviseletében dr. Telek Miklós igazgató, majd városi szervezetek és civilek helyezték el az emlékezés koszorúit a Szent István-szobornál.
Megszegték, majd körbekínálták az új kenyeret az ünneplő résztvevőknek. Az ünnepségen, mely a Szózattal zárult, közreműködött Szombathely Város Koncert Fúvószenekara, a 350. Számú Szent Márton Cserkészcsapat és az 51. Számú Sík Sándor Cserkészcsapat.
Tp
Fotók: Bonyhádi Zoltán
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.