„Mákos bejgli, diós bejgli, szeretem, szeretem...”
Sok háziasszony nem mer nekilátni a bejgli sütésének, általában rossz tapasztalat miatt. Ám kis odafigyeléssel és néhány egyszerű szabály betartásával elkerülhető, hogy a süteményünk száraz legyen vagy megrepedezzen. Poncsák Péter, az Élelmiszeripari Szakgimnázium szakoktatója avatott be minket a bejglikészítés fortélyaiba.
– Ez egy élesztős, omlós tészta. Az átszitált lisztet jól elmorzsoljuk a margarinnal, hozzátesszük a porcukrot, a sót, a tojássárgáját és a hideg tejben elkevert élesztőt. Gyors, határozott mozdulatokkal összegyúrjuk. Fél kiló lisztből három cipót kapunk. Lefóliázva fél óráig, de akár egy egész éjszakán át is hűtőben pihentetjük. Közben elkészítjük a tölteléket: vízből és cukorból szirupot főzünk, 10 percig forraljuk, majd összekeverjük a darált mákkal vagy dióval. A máktölteléket citromhéjjal, a diósat fahéjjal ízesítjük. Ha a massza túl lágy, édes morzsával dúsíthatjuk. Mindkét változatba kerülhet aszalt gyümölcs és mazsola is. A pihentetett tésztát szögletesre nyújtjuk, elterítjük rajta a tölteléket, és szorosan feltekerjük. Tojássárgájával vékonyan lekenjük, ezt a réteget huzatos, hűvös helyen rászárítjuk, majd fél-háromnegyed órát viszonylag meleg helyen kelesztjük. Sütés előtt tojásfehérjével kenjük át a tekercsek felületét, ettől lesznek szép márványosak. Megszurkáljuk a tésztánkat, hogy távozhasson a nedvesség, így nem repedezik meg. 190-200 fokon 25-30 percig sütjük. Ha nagyon pirulna, visszavesszük a hőmérsékletet 170 fokra. Ha kihűlt, szeleteljük – mondta el Poncsák Péter. Azt is tanácsolja, hogy aki még sosem készített bejglit, a gesztenyéssel kezdje, mert ez a legkönnyebb. A boltban kapható ízesített gesztenyemasszát két fólia között kinyújtjuk, a tésztára terítjük, és feltekerjük. A bejgli készítésébe a gyerekeket is be lehet vonni, élvezni fogják a lisztezést, gyúrást, töltelékezést.
A töltelékhez: 25 dkg darált dió, 25 dkg darált mák, 20 dkg cukor, 2 dl víz
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.