Manfred Weber: Orbán a legyártott ellenségképeiből él
Európa DNS-ét az összefogás jelenti, ezért nem öröm, hanem szomorúság, hogy a Fidesz ott hagyja az EPP strasbourgi képviselőcsoportját – jelentette ki Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti frakcióvezetője az osztrák Profilnak adott interjújában. A hvg.hu szemléje szerint Weber hozzátette, ő mindig próbált hidat építeni a Fidesz felé, viszont az utolsó szakaszban már elment a fájdalomküszöbig.
Mint elmondta, Weber tisztában van azzal, hogy Orbán Viktor megszemélyesített ellenségképeket gyárt, azokból él. Szerinte, aki homokzsáknak tekinti az Európai Uniót, provokatívan folyton ostorozza a „brüsszeli elitet”, viszont elfordul a jogállamtól, az búcsút int a kereszténydemokrácia alapelveinek.
Elmondta azt is, hogy az utolsó csepp az volt, amikor Orbán vétót jelentett be a jogállami mechanizmus ellen. Ezzel pedig egyértelművé vált, hogy az ellentétek igen mélyek, és itt már nem lehet hidat képezni. Elmondta ugyanakkor az interjúban azt is, hogy a Néppárt számára komoly kihívást jelentenek a mindenütt felbukkanó jobboldali-populista pártok. Arra a kérdésre, hogy milyen eszközökkel lehetne megakadályozni a magyar demokrácia további visszaszorulását, azt válaszolta: következetesnek kell maradni és ki kell használni a jogi eszközöket, amihez jelentős segítséget ad, hogy a renitens kormányok csak akkor számíthatnak a brüsszeli pénzekre, ha hajlandóak betartani a jogállami normákat.
Most már csak az marad hátra Weber szerint, hogy az Európai Bizottságnak lesz-e kellő bátorsága élni ezzel a lehetőséggel. Hogy ez mennyire sikerül, annak próbatétele Lengyelország, amely ellen már folyik ugyanis – csakúgy, mint Magyarország ellen – 7-es cikkely szerinti eljárás, de Weber úgy látja, tovább kellene menni és jönnie kellene a jogállami vizsgálat második fázisának.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.