Már készenlétben állnak a jégkárelhárító rendszerek
Ez egy automata berendezés, amelyet a JÉGER - azaz Jégkárelhárító Rendszer - központjából indítanak be, amikor az Országos Meteorológiai Szolgálattól riasztást kapnak. Napelemmel működik a szerkezet, egy kéményen keresztül juttatja a légkörbe a speciális anyagot a tartályból. A kézi vezérlésűek ugyanezen az elven működnek.
Czotter Ferenc, a NAK Vas Megyei Igazgatóságának megyei igazgatója elmondta, hogy ezüst-jodid hatóanyagot égetnek el, ami a meleg hatására felmegy a felső légkörbe, egy óra alatt 2-3 kilométeres magasságba. Majd gyakorlatilag ez az ezüst-jodid a vízcseppekhez, a kialakuló jégcseppekhez tapadva azok méretét csökkenti.
A kisebb jégszemcsék ugyanis kisebb kárt okoznak. Vas megyében automata és kézi vezérlésű generátorok egyaránt működnek. A megyében 39 ilyen generátor van, Szombathelyen és környékén jó pár darab, Sárváron és környékén, Körmenden is található. Gyakorlatilag 10x10 négyzetkilométeres négyzethálóba osztották fel a megyét, a metszéspontokon helyezték el a berendezéseket. Ez teljes lefedettséget jelent, ami nemcsak a gazdálkodóknak jó.
Pusztavámi Márton, a Vas Megyei Agrárkamara elnök szerint az egész országnak hasznos a berendezés, általános védelmet nyújt. Hiszen attól, hogy a nemzeti agrárgazdasági kamara nyerte el a pályázatot és telepítette, nemcsak a gazdákat, a szántóföldeket, a gyümölcstermelőket védi, hanem a társadalom többi tagját is. Példaként említette a jég által eddig szétvert autókat, házakt.
Szombathelyen automata rendszer működik, de Ják környékét kézi vezérlésű jégkár-elhárító generátor védi. Ha veszélyt jeleznek a meteorológusok, már órákkal a vihar előtt beindítják a rendszert, így elkerülhető, vagy jelentősen csökkenthető a jégverés. 2018 óta működnek a generátorok, azóta harmadára csökkent a gazdálkodók által a kamara felé jelzett jégkár Vas megyében.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.