Márki-Zay: visszaállított önkormányzatiság, kiszélesített tao-rendszer, visszaadott iskolák
Helyreállított és garantált önkormányzatiság
Kormányváltás esetén minden megyei jogú város megkapja az 1,4 milliárdos kompenzációt - 2020 végén a kormánypárti irányítás alatt álló településeknek ekkora támogatás jutott, az ellenzékiek, így Hódmezővásárhely és Szombathely kimaradt az osztásból. Az önkormányzatoknak vissza kell kapniuk a dedikált bevételeiket, az SZJA-ból és a gépjárműadóból járó részt, a normatív támogatást törvényben rögzítik és nem a kormányzat kegyére bízzák. Visszaadják a jogosítványokat is (például építéshatósági ügyek) és amennyiben a települések kérik, az általános és középiskolák valamint a járóbeteg-ellátás is önkormányzati kézbe kerülhet. Győzelem esetén a kormányhivatalokat jólteljesítő részeit megtartják, a politikai alapon kinevezett vezetők helyett újakat neveznek ki.
Nemény András polgármester ezzel kapcsolatban azt mondta, Szombathely élne a lehetőséggel, mert ezek az önkormányzatiság lényeges részei. Utalt az intézményvezetői kinevezésekre, ezek ügyében távol a várostól születnek a döntések. Czeglédy Csaba hozzátette, a legnagyobb probléma, hogy az állam nem fejleszti az iskolákat, több olyan van Szombathelyen, ahol már nem férnek el a gyerekek - az oladit, a Nyitra utcait illetve az Aranyhíd speciális intézményt említette. Fejleszteni kellene, de a tankerület kilátástalannak ítéli az egyeztetést a minisztériummal az ügyben. Czeglédy emlékeztetett arra, két éve az egyik iskolának Horváth Somával együtt vásároltak festéket, hogy ki lehessen festeni a termeket. Ha ez akkor történt volna, amikor még önkormányzati kézben voltak az iskolák, el lehet képzelni, mit mondtak volna a tanárok és a szülők a fenntartóra.
Nemény András arra hívta fel figyelmet, pont azért indított az Éljen Szombathely! frakció aláírásgyűjtést a napokban, hogy Szombathely is megkapja az 1,4 milliárdos támogatást, mint mondta, Márki-Zay Péterrel ugyanazt gondolják az önkormányzatiságról.
Öt mondat, öt milla
Egyelőre nincsen jelentkező a felajánlott 5 millió forintos díjra Márki-Zay annak kínált 1-1 millió forintot, aki bizonyítani tudja, valóban tett olyan kijelentéseket, amelyekkel a Fidesz vádolja.
(Megszüntetné, illetve eltörölné a rezsicsökkentést, beengedné a migránsokat, fizetőssé tenné az egészségügyet, Indiába küldené műtétre az embereket bezáratná a sürgősségi osztályokat és szülészeteket.) A Telex összeszedte, hogy mire hivatkozik az állampárt, itt elolvasható, nem véletlen, hogy benn van még az 5 millió kalapban.
Márki-Zay ezzel kapcsolatban azt mondta, éppen a Fidesz és a hozzá közelálló vállalkozók építik gőzerővel a fizetős egészségügyet.
A sportban marad a tao-rendszer, de kiszűrik a korrupciót
A sport és politika összefonódása is szóba került, a szakszövetségeket az utóbbi gyámsága alá helyezték, szinte mindenhol politikus az irányító. A látványsportágok társasági adó felajánlások (tao-rendszer) működnek, ennek megszüntetését nem tervezik, hiszen az komoly károkkal járna. Hivatalosan az utánpótlás támogatására jött létre a rendszer, amire 2024-ig kapott a magyar állam haladékot, utána át kell alakítani a rendszert. Ez állami pénz, mondta Márki-Zay, a korrupciós részeket ki kell belőle venni, így jóval nagyobb rész jutna magára a sportra. A tervek szerint megnövelnék és még több sportágra kiterjesztenék, teljesítményhez kötnék, tisztább és átláthatóbb rendszert hoznának létre.
Kié a közmédia?
Megkerülhetetlen az évi 170 milliárdból működő közmédia és a KESMA nevű, önkéntes tulajdonosi felajánlásokból létrejött KESMA nevű médiakonglomerátum kérdése - mindkettő a kormány különféle üzeneteit pörgeti. Márki-Zay megemlítette, az MTVA nem számolt be az ellenzéki előválasztásról és nem hívták meg, mint ellenzéki miniszterelnök-jelöltet egyetlen beszélgetésre sem. A közmédiának juttatott pénz jelentős része bujtatott sportfinanszírozás - a közvetítési jogok révén az egyesületekhez kerül. Márki-Zay szerint a hiteles közszolgálati média tud politikafüggetlenül is működni, ebben a választóknak is szerepe van, ők is ki tudják ezt kényszeríteni, ahogy nyugati példákon jól látszik.
A több mint 500 sajtóterméket, köztük a megyei lapokat és azok online oldalait működtető KESMA magáncég, Márki-Zay szerint meg kell nézni, mire mennek állami milliárdok nélkül. Itt szóba került a sajtóperek ügye, mind a miniszterelnök-jelölt, mind pedig Czeglédy Csaba több helyreigazítási pert nyert már. Utóbbi szerint a büntetési tételeket kellene a kiadók árbevételéhez kötni, mert a jelenlegi 1-1,2 milliós sérelemdíjak nem igazán számítanak visszatartó erőnek a pénzben nem szűkölködő tévék és lapok esetében.
Szavazatszámlálók
17 ezer szavazatszámláló bizottsági tagja van az ellenzéknek, összesen 21 ezret szeretnének, de már most is jobban állnak, mint 2018-ban, amikor a szavazókörök felében nem volt ellenzéki tag. Vas 01-ben, ahol Hende Csaba és Czeglédy Csaba csap össze, mindenhol lesz ellenzéki ellenőr.
NATO, nem pedig Putyin
A külpolitika is szóba került az aktuális történések miatt: Oroszország úgy nem akar háborút, hogy egész Ukrajna lerohanásához elegendő katonai erőt vont össze az ukrán határ környékén, hadgyakorlat címén.
Magyarországnak a NATO szövetségese, nem pedig Putyin, jelentette ki Márki-Zay Péter, utalva arra, hogy az ukrajnai konfliktus közepette az orosz vezető magához rendelte Orbán Viktort. Mi nem várunk arra mit enged meg Putyin és nem Kínával tervezünk közös hadgyakorlatot, mondta. Úgy fogalmazott, „sajnos, Szijjártó Péter külügyminiszter nagyon lojális az orosz vezetéshez, a külföldieknek adható legmagasabb kitüntetést kapta meg orosz kollégájától. Nem építünk a Kínai Kommunista Pártnak egyetemet Budapesten és nem az európai ügyészségtől kell félni, hanem a kelet nagyhatalmaktól”, jelentette ki Márki-Zay Péter.
Szünet és kampány
Az adventi és karácsonyi időszak és az ellenzéken belüli ellentétek miatt volt üzemszünet a politikai tevékenységben. Márki-Zay azt mondta, rá kellett jönnie, a hetedik frakció nem érdeke a pártoknak, viszont abból nem akar engedi, hogy a lista első harminc helyén három roma politikusnak kell szerepelnie, mivel a cigányság kérdése lényeges az ország jövője szempontjából. A koalíción belül természetesek a viták, de már közösen szervezik a kampányt, amit február elején indítanak. Sikerült megállapodni abban, hogy a közös lista első öt helyére a legnépszerűbb politikusok kerüljenek és az euró bevezetését (amely 80 százalékos támogatást élvez) is beemelték a programba. Arra is felhívta a figyelme, hogy a Fidesz médiakampánya arra épül, hogy az egységes ellenzék képét megbontsa, az összefogást leszalámizza. Márki-Zay egy felmérésre hivatkozott, amely szerint az emberek 53 százaléka akar kormányváltást, azonban rá kell venni őket, hogy el is menjenek szavazni. A Fidesz éppen az ellenkezőjét akarja elérni, minden eszközzel igyekszik az ellenzékre szavazók számát csökkenteni – utalt a jelölt az éppen futó „Miniferis” kampányra. Mint mondta, minden héten kijön valami róla, úgy értesült, hogy a kormánypárt egy nagyon komoly, 100 fős csapattal szedte szét az elmúlt négy évben tett nyilatkozatait és emelt ki belőle pár másodperces részeket. A Fidesz médiafölénye óriási 1:10 arányúnak gondolja a közösségi médiában és mellette ott van a közmédia és a médiabirodalom, ezek csakis a kormány üzeneteit közvetítik.
Hogy milyen lesz az ellenzéki kampány? Szofisztikáltabb, mint a kormányé, de azt tapasztalják, hogy az egyszerűbb üzenetek jobban hatnak. Az embereket a covid, a megélhetési válság és a korrupció kérdései foglalkoztatják, de az ellenzéki politikusokkal ellentétben attól például nem félnek, hogy Orbán kivezeti az országot az Európai Unióból, még akkor sem, ha látják az erre irányuló törekvéseket.
Karcos civil a politikai pályán
Lapunk kérdésére, miszerint Márki-Zay Péter az előválasztások előtt inkább civilként, mint politikusként határozta meg magát, változott-e a hozzáállása az elmúlt hónapokban, a miniszterelnök-jelölt azt felelte: „még mindig nem lettem politikus”, ezért is fogalmaz picivel nyersebben a politikai beszédben a megszokottnál. Ha még mindig ugyanazokkal módszerekkel és hangvétellel próbálna győzni, mint az ellenzék korábban, akkor nem biztos, sikeres lenne, ezért is próbálkozik másképpen.
Márki-Zay Péter szombaton reggel fórumot tartott a szombathelyi vásárcsarnokban, az erről szóló beszámoló itt olvasható.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.