Márványba foglalt gyász Táplánszentkereszten
A polgármester elmondta, hogy a szobrokat egy orosz család (Alexander Borisoglebskiy és Natalia Postnikova) ajándékozta Táplánszentkereszt község részére, s nem ez volt az első ilyen felajánlásuk. Az új, fehér márványból készült alkotások két fiatal nőt ábrázolnak, akik letérdelve, virágcsokrot a kezükben tartva szomorúan gyászolnak. A szobrokkal kiegészült emlékmű a község egyik új látványossága lett.
Felmerül a kérdés, hogy vajon miért ajándékozott egy orosz család egy magyar község 1956-os emlékművéhez két csodálatos márványszobrot. A válasz a törtelem sötét évtizedeiben keresendő: 1956 a 20. század közepe. Ez az évszázad az emberiség történetének legbrutálisabb évszázada volt. Ekkor, az évszázad első felében tört ki az első, majd a második világháború, és ekkor történt a holokauszt is. De az évszázad második fele sem volt békés: forradalmak, kisebb-nagyobb háborúk zajlottak folyamatosan a világban. A mi hazánkban 1956-ban tört ki a forradalom, amit a szovjet csapatok fojtottak vérbe. De ne feledkezzünk el a Magyarország közvetlen közelségében történt 1968-as csehszlovák felkelésről vagy az 1990-es években zajló délszláv háborúról sem.
A 20. század szomorú mérlege a nagyszámú áldozat, a mérhetetlen szenvedés, az óriási mennyiségű erőszak. Ez az erőszak szinte az egész világot érintette.
1939-ben a szovjet csapatok a Molotov-Ribbentrop paktum következményeként elfoglalták Litvániát, Lettországot és Észtországot. A polgármester hozzátette: 1939-ben Alexander nagyszülei Lettországban éltek, litvánok voltak. Alexander két nagyapját a szovjet katonák lelőtték. Meghaltak, mert meg akarták védeni hazájuk szabadságát. Ezért Alexander számára ez az 56-os emlékmű többek között egy emlékeztető arra, hogy az erőszak soha nem old meg semmilyen problémát.
„Ez egy emlékmű nagyapáimnak, akik erőszakban haltak meg. Senki sem tudja, hol vannak a sírjaik. Ezért ezt a két szobrot nagyapáim emlékének is szenteltem. Eljöhetek ide, és emlékezhetek a nagyapáimra, és arra az erőszakra, amely a magyarokat és a balti államok népeit, a 20. század összes emberét érintette" – utalt a szobrok keletkezésének körülményeire Alexander Borisoglebskiy.
Az orosz pár nem első alkalommal gazdagította Táplánszentkeresztet. A tavalyi évben szintén megajándékozták a községet egy műalkotással. Az a szobor egy kézfogást örökít meg. A Baráti kézfogás nevet viselő szobrot a polgármesteri hivatal előtt helyezték el.
Fotó: Táplánszentkereszt Polgármesteri Hivatal
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.