Meddőségi kezelések: megyei központokban is végezhetnének inszeminációt
A lombikkezelésekkel kapcsolatos jogszabályok módosítása folytatódik, a kormány újabb rendeleteket tett közzé társadalmi vitára bocsájtva azokat, vette vészre a hvg.hu. A tervezetek tartalmaznak néhány fontos részletet, amelyek alapjaiban változtathatják meg a hazai meddőségkezelést. A Humánreprodukciós Intézet vezetője, Vesztergom Dóra korábban már beszélt néhány részletről a hvg.hu-nak.
Az első csomag júniusban készült el, amely eltörölte a meddőségi kezelések közötti 3 hónapos várakozási időt, és rögzítette, hogy a klinikák fix díjat kapnak, ha a kezelésekből gyermek születik. A mostani módosítások tovább mennek, és kijelölik azokat a járóbeteg-szakellátókat is, amelyek a jövőben alapszintű reprodukciós központként működhetnek.
A tervezet megerősíti, hogy az ingyenes kezelések 45 éves korig lesznek elérhetőek a nők számára. További kedvezményként, ha a párnak már vannak fagyasztott embriói, azokat is ingyen beültetik, ha a nő elmúlt 45 éves, és az orvos szerint nincs akadálya az embrióbeültetésnek. A rendelet kimondja, hogy öt beavatkozás lesz tb-támogatott, és ha ezekből legalább egy gyermek születik, további négyet lehet igénybe venni.
A tervezet szerint új stimulációt csak akkor lehet kezdeni, ha már minden fagyasztott embriót felhasználtak. 36 év alatt az első beültetésnél csak egy, 36 év felett pedig csak két embriót ültetnek vissza, ezzel csökkentve az ikerterhességek számát.
A tervezet azokat a megyei meddőségi szakambulanciákat is felsorolja, ahol vizsgálatokat és inszeminációt végezhetnének:
- Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház
- Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház
- Somogy Vármegyei Kaposi Mór Oktató Kórház
- Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Hetényi Géza Kórház - Rendelőintézet
- Észak-budai Szent János Centrumkórház
- DUNAMENTI REK Kft. (Ezek a korábbi Kaáli Intézetek)
- Vas Vármegyei Markusovszky Egyetemi Oktatókórház
- Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház
- Békés Vármegyei Központi Kórház
- Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház
- Észak-Pesti Centrumkórház - Honvédkórház
- Debreceni Egyetem Klinikai Központ
- Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ
- Semmelweis Egyetem Klinikai Központ
- Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ
Az inszemináció olyan mesterséges megtermékenyítési módszer, amelynél a termékenységi időszakban mesterségesen juttatnak e célra előkészített spermiumokat a méhüregbe. Az eljárást akkor alkalmazzák, amikor egyévnyi védekezés nélküli szexuális élet mellett (ilyenkor már meddőségről beszélünk) nem történik teherbeesés. Az inszeminációs beavatkozás a lombikprogramnál kisebb kockázatot jelent a házaspárok számára, ezért általában 6 sikertelen inszeminációt követően kerülhet sor lombikra. Egy-egy inszeminációs beavatkozás 12-15 százalékos valószínűséggel lesz sikeres.
A tervezet tartalmazza a Nemzeti Szülészeti, Perinatális és Humán Reprodukciós Regiszter szabályait is, amely egy online adatszolgáltató rendszer lesz, és valós időben gyűjti az adatokat. Az intézeteknek kötelező lesz az adatszolgáltatás, és a regisztert az Országos Kórházi Főigazgatóság működteti majd.
A petesejtdonáció és az embriók genetikai vizsgálatának kérdése továbbra is nyitott marad, a kormány egyelőre nem nyúl hozzájuk. Az Egészségügyi Tudományos Tanács Humán Reprodukciós Bizottsága dönt a bioetikai kérdésekről, és álláspontjuk ebben a kérdésben konzervatív, értesült a hvg.hu.
Fotó: Pexels/illusztráció
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.