Még szorosabb lesz az együttműködés a közterület-felügyelet és a civil állatvédő szervezetek között
Kevesebb kóbor kutyát az utcákra, és több önkéntest a menhelyekre. Többek közt ez is célja az együttműködő feleknek. Az aláírást megelőző, kötetlen hangulatú sajtótájékoztatón az Állatvédők Vasi Egyesülete, a Kutyamenhely Alapítvány, a Fekete István Állatvédő Egyesület és a közterület-felügyelet vezetői vettek részt. Olyan problémákat vetettek fel, melyek mielőbbi megoldása a lakosság és a szervezetek érdeke is.
Ágoston Sándor, a közterület felügyelet irodavezetője elmondta, azt gondolja, hogy a legelső és legfontosabb szempont eddig az Állategészségügyi-és Ebrendészeti Szolgálatnak a telephelye, mely 8 órától 16 óráig volt elérhető a civil szervezetek, illetve a lakosság részére. Ez most egyéb szolgálatszervezési feladatok mellett, illetőleg azok kiegészítésével már 20 óráig egészült ki. Így biztonsággal tudja hívni a közterület felügyeletet akár a rendőrség, akár a civil szervezetek , akár a lakosság.
Megállapodtak arról is, hogy a felügyelet és a szervezetek kölcsönösen segítik egymást az állatok örökbefogadásában, a befogott állatok elhelyezésében, gazdáinak felkutatásában. A legnagyobb problémát az elhunyt gazda után maradt állat okozza. Sokan nem tartanak rájuk igényt, pedig a kutyák is az örökség részét képezik. Ezentúl lehetőség nyílik a felügyeletnél elhelyezett állatok részére tárgyi adományt, például kutyaeledelt eljuttatni a civil szervezeteken keresztül. A túlszaporulat elleni küzdelem jegyében arra törekszenek, hogy ivartalanított szuka kutyákat adjanak örökbe.
Vértesi Andrea, az Állatvédők Vasi Egyesületének az elnöke hozzátette, a megállapodásban az önkormányzattal arról egyeztek meg, hogy az egyesületük fölépít a menhelyen egy kennelt, amiben az alatt az időszak alatt gyűjtik be a Szombathelyen kóborló kutyákat, amikor a gyepmesteri telep nem működik.
Létrehozták az Állategészségügyi- és Ebrendészeti Szolgálat weboldalát is, ahol a lakosság tájékozódhat a friss információkról, az örökbefogadható kutyákról. A cél a finn minta megvalósítása, ahol szinte zéró az állatkínzások és a kóbor kutyák száma, köszönhetően az önkéntesek aktív részvételének.
Fotó: Bonyhádi Zoltán/szombathely.hu
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.