Megemlékezés a doni áttörés 81. évfordulóján
A kegyeleti megemlékezést ezúttal is a szombathelyi önkormányzat, a Recski Szövetség Nyugat-dunántúli szervezete, a Szombathelyi Egyházmegye és a Honvéd Hagyományőrző Egyesület közösen rendezte a Martineum udvarán álló pápai keresztnél. Dr. Horváth Attila alpolgármester emlékező beszédében a Don-kanyart megjárt nagyapjáról mesélt, aki szerencsésen hazatért, és akitől gyerekként sok háborús történetet hallott. Úgy fogalmazott, érthetetlen, hogy miért harcoltak magyar katonák 2000 km-re a hazájuktól a -40 fokos orosz télben.
Horváth Attila elmondta, hogy 1943. január 12-én megindultak a szovjet csapatok a 2. magyar hadsereg katonáival szemben. Mindenki tudja, hogy a kilátástalan, reménytelen küzdelemben honfitársaink 70 százaléka odaveszett. Viszont azt senki sem tudja, és józan ésszel fel sem foghatja, mi vezetett ezekhez az eseményekhez, mit kerestünk a Don folyónál?
Soha többé háborút! - zárta szavait Horváth Attila. Az emlékbeszédet követően a jelenlévők megkoszorúzták a doni hősök emléktábláját, és virágot, mécsest helyeztek el a pápai keresztnél. Így emlékeztek a 100 ezer áldozatra és a magyar hadtörténelem legvéresebb tragédiájára.
A Kálvária templomban szentmisével folytatódott a megemlékezés, melynek kezdetén a recski szövetség helyi elnöke arról beszélt, a túlélők már nincsenek közöttünk, ezért az utódok felelőssége emlékezni és emlékeztetni.
Németh László István, a Recski Szövetség Nyugat-dunántúli Szervezete elnöke kiemelte, hogy a legfontosabb feladata ennek és az ehhez hasonló megemlékezéseknek az, hogy ne engedje elfelednünk, milyen szenvedéssel, pusztulással és hiábavaló emberáldozattal jár a kegyetlen, véres háború. Hozzátette, különösen napjainkban nem feledhetjük el ezt, amikor ismét véres háborúk zajlanak, tőlünk nem is olyan messze.
Emlékezünk elesett honfitársainkra, de nem szabad elfelejtetnünk a másik oldalon szenvedőket sem - a második világháborúnak 27 millió halálos áldozata volt a Szovjetunióban, mondta dr. Székely János. A megyéspüspök egy békésebb világért ajánlotta a szentmisét, és a Bibliából, Ézsaiás próféta könyvéből idézett.
A misét követően baráti találkozót szerveztek a Don-kanyart megjárt katonák hozzátartozói részére a Martineumban.
Forrás: SZTV
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.