Meggyilkolták Haiti elnökét
A lövéseket a Reuters cikke alapján az egész fővárosban lehetett hallani. Joseph szerint az elnököt angolul és spanyolul beszélő külföldiek gyilkolták meg – írja az MTI. Az elnök felesége a támadásban megsérült, jelenleg kórházban ápolják.
Az elszegényedő karibi országban egyre növekszik a politikával összefüggő erőszakhullám, a támadás feltehetően emiatt következett be. Haiti ugyanis politikailag eléggé megosztott, emellett egyre növekvő humanitárius válsággal és élelmiszerhiánnyal küzd.
Minden intézkedést megteszünk, hogy garantáljuk a nemzet védelmét – fogalmazott az ügyvivő miniszterelnök.
Port-au-Prince-ben egyre terjed az erőszak a bandaháborúk miatt is. Az erőszakot tovább tüzeli az egyre növekvő szegénység és politikai instabilitás. Haitin egyébként országszerte több tüntetést is szerveztek, és az emberek a lemondását követelték – írja a BBC.
Az 53 éves Moise heves tiltakozásokkal nézett szembe azóta, hogy 2017 februárjában átvette az elnöki tisztséget Michel Martelly-től. Az ellenzék idén korrupcióval, és azzal vádolta, hogy diktatúrát akar kiépíteni azzal, hogy hivatalban marad ciklusa lejárta után is. Ezeket a vádakat az elnök tagadta.
A 2015-ben tartott elnökválasztás első fordulóját csalás miatt érvénytelenítették, és Moisét végül a 2016-os második forduló után nyilvánították győztesnek. Az ellenzék szerint akkor kezdődött Moise mandátuma, de mivel ez utóbbi csak 2017-ben tette le az esküt, támogatói onnan számítják az öt évet, azonban egy ideje már rendeleti úton kormányozott.
Hétfőn Moise új miniszterelnök kinevezését jelentette be, hozzátéve, hogy Ariel Henry feladata lesz egyebek közt az új választások kiírása is. Az idegesebész végzettségű Henry az előző elnök, Michel Martelly hivatali ideje alatt a belügyi tárcát vezette.
Június eleje óta ezrek kényszerültek elmenekülni a Port-au-Prince-t sújtó erőszakos cselekmények miatt, az ENSZ Humanitárius Ügyeket Koordináló Hivatala (OCHA) júniusban felhívta a figyelmet arra, hogy az érintett városrészekben az erőszakcselekmények és úttorlaszok akadályozzák a segélyszállítmányok eljutását.
Fotó: wicnews.com
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.