Megint felpörög a múzeumi élet Szombathelyen
Augusztustól igazán fel fog pörögni a múzeumi élet Szombathelyen - mondta el Horváth Soma alpolgármester, elsőként kiemelve a Skanzen 50. születésnapjának augusztus 20-i megünneplését, mely nem egyszerű ünnep lesz csupán, hiszen egyúttal a "tudomány malmát" is megnyitják a közönség előtt: a Magyar Géniusz Program segítségével felújított Szima-malomban egy háromszintes új kiállítóteret alakítottak ki – egy új múzeum jön létre a múzeumban, fogalmazott az alpolgármester. A felújítás 80 millió forintos – az utóbbi idők legnagyobb helyi múzeumi - beruházás eredménye.
Csapláros Andrea, a Savaria Múzeum igazgatója hozzátette, a Magyar Géniusz Programnak köszönhetően megújult Szima-malom felső szintjén látványraktár fogadja majd a látogatókat, az 1. szint múzeumpedagógiai foglalkozások tere lesz, a fél- és az alsó szint a Vasi Skanzen néhai megálmodójának, Bárdosi Jánosnak a gyűjteményét mutatja be: Bárdosi 7725 műtárggyal és több mint 20 000 felvétellel bíró néprajzi gyűjteménye a halászatot és a gyógynövényeket, népi gyógymódokat helyezi a fókuszba. Augusztus 20-án délutántól estig tartó programmal ünneplik meg – az országban másodikként megnyílt – múzeumfalu 50. születésnapját.
Horváth Soma örömmel jelentette be, hogy a Képtárban állandó kiállításnak teret adó termet neveznek el a 100 éve született Dr. Gonda Györgyről, aki igazi kultúrmissziós volt városunk történelmében: az ő nevéhez fűződik többek között a Képtár, a Sportház, a Bartók Terem, az MMIK, de az ő lobbitevékenységének köszönhető az is, hogy a Savaria Szimfonikus Zenekart 1974-től hivatásos zenekarként jegyezik. "Azt gondoltam, hogy legyen itt nálunk, itt a végeken is otthona a művészeteknek, a szépségnek, ahol és amiből felnő majd egy kulturált generáció" – vallotta Gonda György, akit 2000-ben Szombathely Kultúrájáért életműdíjban részesített az akkori városvezetés. A Gonda György Terem, illetve állandó tárlata augusztus 23-án nyílik meg a közönség előtt, az eseményen megidézik – ezt már Csapláros Andrea, a Savaria Múzeum igazgatója árulta el – a Képtár 1985-ös megnyitóját is.
A Savaria Történelmi Karnevál programjain belül A TeTT-sorozat újabb, egyben utolsó kiállítása nyílik meg Isis a Római Birodalomban és a modern kori Magyarországon címmel augusztus 24-én az Iseum Savariensében: Szentléleky Tihamér, a Savaria Múzeum egykori igazgatója, majd a Vas megyei múzeumok főigazgatója, a modern Savaria-kutatás megindítójának személye köré épülve – a tárlat 2025-ig lesz megtekinthető.
Mint korábban megírtuk, a szombathelyi közgyűlés egyhangú döntése volt Geszler Mária keramikusművész alkotásait bemutató állandó kiállítás létrehozása: szeptember 22-én nyílik az ún. előkiállítás, 2024-ben pedig már a teljes gyűjtemény bemutatásra kerül a Képtárban.
Horváth Soma alpolgármester végül az önkormányzati és EU-s forrásból finanszírozott korszerűsítésre tért rá: a Képtár joggal kritizált vizesblokkja újul meg a napokban, méltóvá válva a XXI. századi kiállítóterekhez.
Korábbi cikkünkben olvashatták, hogy a Vasi Skanzen 50. születésnapját ünnepli: az augusztus 20-i eseményt megelőzően a múzeumfaluhoz kapcsolódó személyes történeteket, fotókat várnak a lakosságtól. Azóta sok-sok dokumentum, történet és felvétel érkezett a falumúzeum történetéről a városlakóktól: továbbra is várják a küldeményeket, melyeket majd a múzeum közzétesz felületein! |
Fotó:Bonyhádi Zoltán
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.