Megnyitotta az évadot a Mesebolt Bábszínház
Szeptember 8-án, vasárnap délután tartotta Hang-Tér-Kép címmel ingyenes évadnyitó családi rendezvényét a Mesebolt Bábszínház partnerintézmények, szervezetek közreműködésével. A már hagyománnyá vált esemény idén is sok kisgyermekes családot vonzott, hatalmas volt a nyüzsgés a szombathelyi Fő téren, mindenki kíváncsian várta a produkciókat a színpadon. A Mesebolt elhozta egyik legnépszerűbb előadását, A kisgömböcöt, a veszprémi Kabóca Bábszínház pedig két előadással is érkezett: a Sárkányölő Sebestyénnel és a Malac és libával.
Lehetett kézműveskedni, a Berzsenyi Dániel Könyvtár papírszínházat és lombkönyvtárt is hozott, a Dr. Pesovár Ernő AMI néptáncbemutatóval és táncházzal készült, a LORIGO pedig a moderntánccal varázsolta el a kicsiket és a szülőket, nagyszülőket.
Öt bemutató a 2024/2025-ös évadban
Nemrég tartotta évadnyitó sajtótájékoztatóját a Mesebolt Bábszínház, mely egyelőre kétlaki életet él az MMIK régen várt felújítása miatt, de az új évad szeptemberi indulását a jelenlegi helyzet valószínűleg nem befolyásolja.
„Zilált körülmények között kezdődik az évad, egy időre kétlaki életre kényszerül a bábszínház” – mondta el Csató Kata, aki július elsejétől váltotta az igazgatói székben Kovács Gézát.
Az MMIK felújítása még nem fejeződött be, de az előadásokat már megtarthatják ott, a háttérmunka és a próbák pedig az ideiglenes helyen, a Welther Károly utcai volt SZOVA székházban folynak tovább. Az önkormányzat minden segítséget megad ebben a bizonytalan időszakban is. Horváth Soma, kultúráért is felelős alpolgármester kérdésünkre elmondta, hogy az elmúlt hetekben, hónapokban több egyeztetés is történt az MMIK üzemeltetőjével, és sikerült megoldást találni arra, hogy legalább az előadásokkal visszatérhessen az épületbe a bábszínház.
Az igazgató hozzátette: bizonytalanságot jelent az is, hogy bár a minisztérium augusztus végére ígérte, még nem nyilvánosak a pályázati eredmények, pedig a bemutatókat a Nemzeti Kulturális Alapból elnyert forrásokból finanszírozzák évek óta. Így a költségvetés is nehezen tervezhető.
A 2024/2025-ös évadban öt bemutatóval készülnek. A nyitódarab október 13-án az Újabb történetek a Kutyusról meg a Cicusról lesz, novemberben A magányosan sétáló macska című Kipling-mese, decemberben a Királyok könyve – Történetek Szent Margitról című epizódját játsszák, majd tavasszal következik Móra Ferenc meséje, A Didergő király, végül pedig a Mosó Masa mosodája című zenés mesejáték a Veronaki zenekarral közösen, Harangi Mária rendezésében.
Fesztivál- és vendégjátékok is szerepelnek a társulat programjában. Folytatódnak a vasárnapi matinék, felújítják a Tamás könyve, az Én, a vámpír, a Szólít a szörny című előadásokat, és további huszonnégy darabot tartanak műsoron. Az óvodásoknak az Üveggolyó, az iskolásoknak a Futó felhő, a vasi települések számára a Rakoncátlan szélgyerek, a 4 év alattiaknak az Apró manó bérletet kínálják, és újdonság lesz a három előadást tartalmazó Ifjúsági bérlet, amely a középiskolás korosztályt szólítja meg.
„Az utóbbi időben a társulat több találkozón és fesztiválon is eredményesen szerepelt, Kovács Géza korábbi igazgató pedig különdíjat kapott a kecskeméti Magyarországi Bábszínházak Találkozóján. A Mesebolt Bábszínház két előadása – az ABC-Betűjáték és a Szegény Dzsoni és Árnika – is bekerült a Színházi Kritikusok Díjára jelölt legjobb hat előadása közé, ami nagy büszkeség” – emelte ki a sajtótájékoztatón Csató Kata.
Fotó: Pataki Gergő
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.