Megnyitottak a fogászatok, lényegesen hosszabb ideig tart egy-egy beavatkozás
Dr. Tarnai Zoltán, ha már lehet így fogalmazni ebben a szituációban, némiképp jobb helyzetben volt jó néhány kollégájánál, ugyanis, miután szájsebészeti beavatkozásokat is végez, így rendelkezett a műtétekhez szükséges felszerelésekkel.
– Valóban, nálunk voltak védőfelszerelések, ám nem olyan mennyiségben, hogy az elegendő legyen minden egyes beavatkozáshoz. Mondok egy szemléletes példát. A nyolcvanas években még natúr kézzel műtöttünk, aztán jött az AIDS-vírus, attól kezdve kötelező lett a kesztyű. Most egy egyszerű fogkő-eltávolításhoz, vagy töméshez is teljesen be kell öltöznünk – mesélte a fogorvos, aki Takács Szilviával, asszisztensével együtt idézte fel az elmúlt hónapok történéseit.
– Március közepén, a veszélyhelyzet kihirdetésekor egyik napról a másikra be kellett zárnunk. Folyamatosan hívtak minket a pácienseink, voltak még be nem fejezett beavatkozások, de nem volt mit tenni: muszáj volt felfüggesztenünk a rendelést. Ezt egyébként logikus döntésnek tartottuk, hiszen a fogászati munkák zöme fúróval történik, közben nagynyomású víz és levegő kerül a szájba – ez a vírus terjedése szempontjából extrán veszélyes. Az első rendeletben az állt, hogy csak kizárólag akut beavatkozást lehet elvégezni, ami tulajdonképpen a húzást jelenti. Ebből viszont nem lehet fenntartani egy praxist – mondta dr. Tarnai Zoltán.
– Februárban, amikor már Olaszországban tombolt a vírus, megpróbáltuk feltölteni a készletet, de ekkor már csak korlátozott mennyiségben tudtunk beszerezni a szükséges felszereléseket. Speciális, FFP 3-as maszkot például már nem lehetett vásárolni, és mindennek irtózatosan felment az ára. A Kínából érkező „műtősruháról” annyit, hogy 180 centiméteres volt a legnagyobb méret – egészítette ki Takács Szilvia.
A fogászat bezárt, a rendelet szerint a szabályszegőket a működési engedély visszavonása mellett súlyos büntetéssel is sújthatta a szakhatóság.
– Képet kereteztem, edzettem, a kertben tevékenykedtem, és figyeltük a híreket. Borzalmas volt, nemcsak anyagilag, hanem mentálisan is. Sajnáltuk a betegeinket, és vártuk, hogy térjen vissza az élet a régi kerékvágásba. A kormányzati mentőcsomag minket nem érintett, azaz egyik pillanatról a másikra kiesett minden bevételünk, kényszerszabadságra mentünk. Igyekeztünk tartani a kapcsolatot a pácienseinkkel, és rendszeresen tájékoztatni őket a fejleményekről – vázolta a történéseket a fogorvos, aki úgy látja: nem mindig volt egyszerű nyomon követni a kormányrendeleteket.
– Amikor május elején bejelentették az enyhítést, eleinte nem tudtunk mit kezdeni a hírrel. Korábban még ugye a „maradjotthon” szlogent hallottuk minden hivatalos fórumon, így 4-én mi sem tudtuk bevállalni a nyitást. Fel kellett készülnünk arra, hogy ismét fogadhassuk a betegeinket. Eleinte arról szólt a rendelet, hogy csak negatív teszttel rendelkező személyt gyógyíthatunk, aztán változott a protokoll – fűzte hozzá Takács Szilvia.
– Jelenleg is szigorú előírás szerint működünk, telefonos időpont-egyeztetést után a páciens egyedül jön be a rendelőbe, a lázmérés után egy kérdőívet töltetünk ki vele, majd jön a szájöblítés és a kézfertőtlenítés. Ami korábban pár perces beavatkozás volt, most legalább fél órát vesz igénybe.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.