Megölték az iráni atomprogram atyját
Fegyveres támadás érte Iránban az ország atomprogramjának atyjaként számontartott tudósát – írta meg a Telex pénteken. Mohszen Fahrizade halálát megerősítette az iráni nemzetbiztonsági bizottság helyettes vezetője – írta az Iranpress.com. Az abszardi támadás körülményeiről annyit tudni, hogy Fahrizade autója előtt felrobbant egy autó, majd amikor a testőrséggel együtt Fahrizade megállt, lövések érték őket.
Fahrizade halála sok kérdést vet fel, hiszen kiemelten védett személyről van szó, akit a kormány állítása szerint terroristák öltek meg. Amennyiben így történt, úgy az ország szívében végrehajtott akció mindenképpen komoly presztízsveszteséget jelent a biztonsági szolgálatoknak is.
Az iráni külügyminiszter "állami terrorakcióról" beszélt, ami Izraelre való utalásként értelmezhető. A vezetés tagjai hivatalosan a merénylet utáni órákban nem említették meg Izraelt, ám az arab nyelvű, de az iráni állami tulajdonban lévő médiaholdinghoz (IRIB) tartozó al-Alam csatorna szerint a pénteki akciót az izraeli titkosszolgálat hajtotta végre.
Később a külügyminiszter már maga is arról írt a Twitteren, hogy “a gyáva terrorakcióhoz köze lehet Izraelnek.” Irán atomprogramját Izrael aktívan ellenezte - Irán Izrael létét sem fogadja el –, az izraeli sajtó szerint korábban hajtottak már végre szolgálataik sikertelen likvidálási kísérletet Fahrizade ellen. A fizikaprofesszor volt az egyetlen, akit az izraeli kormányfő, Benjamin Netanjahu tavaly név szerint is megemlített az iráni atomprogram fontos szereplőjeként.
A merényletben hat civil veszítette életét és három-négy ember, akik Teherán szerint az akció elkövetői voltak. Fahrizade sérüléseibe a kórházban halt bele. Az iráni atomprogram a gyanú szerint nem polgári célokat szolgált, hanem atomfegyver előállítására irányult.
A program miatt kereskedelmi szankciók érték a jelentős részben olajexportból élő síita teokratikus államot, majd Barack Obama elnöksége alatt az Egyesült Államokkal, Oroszországgal, Kínával, Németországgal, Franciaországgal, az Egyesült Királysággal és az EU-val sikerült olyan megállapodásra jutni, amely révén a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szakemberei bebocsátást nyertek az iráni atomlétesítményekbe.
A 2015-ös megállapodást azonban az Egyesült Államok Donald Trump megválasztása után, 2018-ban felmondta. A megállapodás többi tagja ugyan kiállt az egyezmény mellett, ám így az már nem volt teljes egészében érvényesíthető, ezért idén januárban Teherán is felmondta, így elméletben ismét megnyílt az út az atomfegyver előállításához szükséges urándúsítás előtt.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.