Megszorítások a koronavírus miatt: mi lesz a magyar munkavállalókkal Ausztriában?
Arról nincsenek adatok, hogy az Ausztriában dolgozó több mint 100 ezer magyar közül mennyien ingáznak és mennyien élnek kinn albérletben, hétvégi, havi vagy ritkább hazajárással. Az biztos, hogy fontos szerepet töltenek be az osztrák gazdaságban, már csak a létszámuk miatt is (csak német munkavállalóból van több pár ezerrel, a következő nagyobb csoport a 60-60 ezer körüli román és török dolgozó).
Keddtől bezárnak az ausztriai vendéglátóhelyek, az osztrák kormány így akarja elejét venni, hogy a koronavírus-járvány még szélesebb körben terjedjen. Az intézkedés komolyan érinti a magyar munkavállalókat, Burgenland, Steiermark, Alsó-Ausztria, Bécs éttermeiben, kávézóiban rengeteg a magyar vendéglátós munkavállaló. A nyugati országrész szállodáiban több hónapos szezonmunkán voltak a magyarok, azonban a síszezonnak hivatalosan véget vetettek a járvány miatt.
A vendéglátás mellett azonban más helyeken is dolgoznak honfitársaink: üzemekben, cégeknél, vállalkozásoknál sok magyar munkavállalót alkalmaznak az osztrákok. De például az osztrák posta bérei és juttatásai sok magyart csábították át Ausztriába, és nemcsak a határ menti területekre, hanem messzebb is. Sokan még a 100 kilométernél hosszabb ingázást is bevállalják, egy autóval többen járnak ki kora hajnali indulással, délutáni, esti érkezéssel.
Egyiküket arról kérdeztük, hogy mit tapasztaltak kinn, illetve mire számítanak a hétvégén meghozott intézkedések nyomán.
- Pénteken még könnyen haza tudtunk jönni Kőszegnél – mesélte el László érdeklődésünkre -, simán átengedtek a határon. Természetesen hétfőn elindulunk munkába. A hétvégén olvastam a híreket az éttermek bezárásról, a gyülekezési tilalomról, illetve a tiroli intézkedésekről, ezek nyomán nyilván változik majd a hangulat is kinn. Pénteken szabályszerűen lerabolták az üzleteket, a willhaben.at-n (az osztrák Jófogás) felbukkantak az első, 30 euróért vécépapírtekercsek – nyilván poénból és reméljük, hogy így is marad. Az osztrák kollégákat nem nagyon foglalkoztatta a dolog, hétfőn azért más lesz a helyzet. Azzal mi is szembesültünk, hogy időről-időre felröppen a hír a kint dolgozó magyarok között, hogy lezárják a határt, de megmondom őszintén, ha tényleg így lesz, akkor az a postai központ, ahol dolgozom, nagy bajban lesz, mivel az alkalmazottak fele magyar. Azt olvastam egyébként, hogy az Olaszországban talán a posta az utolsó közszolgáltatás, amelyik még működik. A munkaadónk egyelőre nem reagált az eseményekre, nem kaptunk se védőmaszkot, se kézfertőtlenítőt – utóbbit azért viszek magammal -, pedig a kézbesítés során bőven találkozunk ügyfelekkel. Most beszéltem Dunaszerdahelyről ingázó kollégámmal, náluk pénteken lépett érvénybe az a rendelkezés, minden külföldről érkezőnek 14 napos karanténba kell vonulnia. Ő sem tehet mást, kap egy hivatalos papírt a háziorvosától, azt kell eljuttatnia a munkaadónak. Csak a csallóközi városból körülbelül harmincan dolgoznak az osztrák postánál, a Pozsony környéki településekről további 200-250 járnak át – így elképzelhető, az alsó-ausztriai központok gondban lehetnek.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.