Megszűnik a kötelező munkaalkalmassági orvosi vizsgálat
Az eltörlés általános, azonban nem minden munkakörre vonatkozik majd, mivel a kormány továbbra is meghatározhat majd foglalkozásokat és munkaköröket, ahol előírás lesz a kötelező vizsgálat. A törvény emellett meghagyja azt a lehetőséget is, hogy a munkáltató saját döntésével kötelezővé tegye a vizsgálatot. A közalkalmazottaknál az adott ágazatért felelős miniszter dönti majd el, hogy milyen munkakörnél kell a vizsgálat.
A foglalkozás-egészségügyet a rendszerváltás után privatizálták, azóta több szolgáltató végzi az éves szűréseket, különböző feltételekkel. Spányik András, egy foglalkozás-egészségügyi vizsgálatokat is végző magánklinika orvosigazgatója szerint szakmai körökben eddig fel sem merült, hogy a kormány ilyen lépést tervezne. Ő a Telex.hu érdeklődésére azt mondta, a javaslattal nagyon nem ért egyet.
Spányik szerint a rendszerváltás utáni kormányok elszalasztottak egy lehetőséget, mert nem dolgoztak ki magasabb foglalkozás-egészségügyi elvárásokat. Ugyanis ha már az ember évente egyszer elment orvoshoz, ilyenkor elvégezhettek volna mindenféle szűrővizsgálatot. Még azonban ezeken az alap foglalkozás-egészségügyi vizsgálatokon is rengeteg olyan problémára derült fény - magasvérnyomás, szívritmus-zavar, szemészeti-zavar, vagy melenóma volt a leggyakrabban felfedezett betegség az ő praxisában - , ami valószínűleg életeket mentett.
Ha megfelelő prevenció működne a cégeknél, akkor nemcsak népegészségügyi szempontból lehetne visszaszorítani vagy megelőzni komoly betegségeket, hanem a cégeknek is megérné. Ha kevesebben dohányoznak, kevesebb a betegszabadság, ha kevesebb a stressz, és jobb a munkaszervezés, alacsonyabb a fluktuáció, és ha mindenki megkapja a megfelelő védőoltásokat, akkor kevesebben lesznek betegek, amikor jön az ősz, mondta a szakember.
A Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége egy „Halálba kergetheti a dolgozókat Semjén új javaslata” című közleményben állt ki a javaslat ellen, még annak elfogadása előtt. „Igaz, hogy a cégek fizetik ma a jelenlegi jogszabályok alapján az alkalmassági vizsgálatokat, amelyek során kiderülhet, hogy a dolgozó egy akkugyárban mennyi nikkelt szippant be, vagy egy műszakos dolgozó keringési és szívelégtelenségi panaszban szenved. Ezek a vizsgálatok a jövőben kevés kivételtől eltekintve megszűnnének, azzal a képtelen indoklással, miszerint az intézkedésre a munkáltatók és a munkavállalók adminisztratív terheinek csökkentése érdekében van szükség", számolt be róla a Telex.hu.
Fotó: illusztráció/Pexels.hu
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.