Mesterséges intelligenciára cserélnék a politikusokat
A VG.hu szemléje kiemelte, a 11 országban 2769 embert megkérdező kutatás szerint az EU 51 százaléka támogatja az ötletet, ám Kínában ez az arány még magasabb, az emberek 75 százaléka szerint jó az ötlet. A kérdés szerint a parlament létszáma csökkenne és a felszabadult helyeket a felhasználók adatait megkapó algoritmusok kapnák meg.
A javaslat támogatottsága az angolszász országokban már jóval alacsonyabb, az Egyesült Királyság 69 százaléka, míg az amerikaiak 60 százaléka ellenezné az ötletet. A kutatást vezető Oscar Jonsson szerint ennek oka a demokráciába vetett hit hanyatlása, aminek oka az erősödő polarizáció, a véleménybuborékok illetve az, hogy az emberek egyre kevésbé vannak kapcsolatban képviselőikkel.
A javaslatot nem meglepő módon az EU-ban leginkább a fiatalok támogatják – a 25-34 évesek több mint 60 százaléka és a 34-44 évesek 56 százaléka – míg az 55 felettiek többsége szerint ez nem annyira jó ötlet.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.