
Mi a te kifogásod: Keresztes Kercsó Zsolt, egy igazi spártai harcos Erdélyből
Zsolt Erdélyben, Bélafalván született, itt nevelkedett 17 éves koráig. A gimnáziumban matek-informatika szakra járt, majd újabb éles váltással a csíkszeredai egyetemen már szociológiát és vidékfejlesztést tanult. A a diplomaszerzés után a tanult szakmájában, mint projekt-koordinátor, projektmenedzser kapott állást a Hargita Megyei Tanácsánál. Egy év után nekivágott a nagyvilágnak és jelentkezett egy angliai almaszedő állásra, ahol hamar stock contoroller lett belőle - éjszakai műszakban.
Az élete 2016 nyarán változott meg, amikor egy dudor nőtt ki a vádliján. Angliában vizsgálták ki, ekkor derült ki, Ewing-szarkómája van, a daganat legrosszabb tulajdonsága, hogy gyakran indul osztódásnak a testben, hamar áttétek alakulnak ki, kis százalékban élik túl a betegek. Kemoterápiát kapott, majd választás elé került:
„Sajnos nem megfelelően reagál a teste a kezelésre. Két opció maradt. Az első, kivágjuk a vádlija nagyjából 70 százalékát. Kivesszük a fibulát, az idegszálakat. Ez a szcenárió további sugárkezelésekkel jár és 50 százalékban vezet sikerhez. A másik megoldás, hogy térd fölött amputáljuk a lábát. Ha közben nem alakul ki áttét, az százszázalékosan sikeres lehet” – vázolta a lehetőségeket az onkológus.
Emellett döntött, "a műtét előtti két hónapos felkészülés, olvasgatás ráébresztett, ha egészségesebben szeretnék élni, a sportba kell kapaszkodnom". A keresgélés közben a neten rátaláltam két személyre, és egyből tudtam, mit fogok csinálni a műtét után.
Az egyik egy szlovák fiú, Maros Kudlik, aki ugyancsak csontrák miatt vesztette el a jobb lábát. A másik Kasey McCallister, akit hatévesen elütött egy teherautó, és szinte csípőből amputálták mindkét lábát. Maros egy lábbal, Kasey-lábak és protézis használata nélkül, pusztán a két kezével vesz részt Spartan Race-versenyeken, kúszik végig a földön, át az akadályokon. Mindketten teljesítettek már 21 kilométeres távot is.
2017. augusztus 7-én fejeztem be a kemót, megfogadtam, egy éven belül meg akarok csinálni egy Spartan Race-t.
Zsoltnak sikerült a terve, emellett Teqball-instruktor, a ParaTeqball egyik nagykövet lett, ami hatalmas megtiszteltetésnek tart. Létrehozta a „One and a half leg” (Másfél láb) Egyesületet, amelynek megfogalmazása szerint a fő célja, hogy abból a hatalmas segítségből, amit kaptam az utam során, visszaadjak egy szeletet a sorstársaknak.
Kercsóval Tánczos Mihály készített interjút a szombathelyi versenyen.
Fotók: Nagy Jácint
A szombathelyi futam képei:



A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.