Mi lesz Vépen a zöldhulladékkal?
A testületi ülés elején Kovács Péter polgármester köszöntötte a megjelentkezet, majd a helyi alapítványok működéséről kaphattak információkat a képviselők. Önkormányzati rendeleteket módosítottak, a Szent Imre utcai járda több szakaszának felújítása kapcsán döntöttek a műszaki ellenőri pályázatra beérkezett árajánlatokról.
A Vépi Plébánia Karitász is kéréssel fordult az önkormányzathoz: 250 ezer forintos támogatatást kértek arra, hogy a hátrányos helyzetű, fogyatékkal élő, rászoruló családokat megsegítsék, karácsonyi csomagot osszanak, és meg tudják szervezni a hagyományos jótékony célú Erzsébet-napi teadélutánt. Ezt a testület meg is szavazta.
A képviselők elé tett beszámolóból kiderült, hogy az utóbbi idők szélsőséges időjárása miatt egyre több gondot okoz a csapadékvíz elvezetésének a kérdése Vépen. A rövid idő alatt lehulló nagy mennyiségű csapadékvíz következtében a járdákon, az árkokban, az úttesteken és az udvarokon áll a víz, a pincékbe pedig befolyik. A polgármester elmondta, hogy az önkormányzat már dolgozik a probléma megoldásán, a csapadékvíz-elvezetőket folyamatosan felülvizsgálják, és szükség esetén korszerűsítik is. Remélik, hogy egyes utcákban a TOP pályázat segítségével a problémát orvosolhatják a közeljövőben.
Egy Vépen működő mezőgazdasági termelőüzem zajkibocsátása miatt a korábbi években lakossági bejelentés érkezett az önkormányzathoz. A gabona megfelelő hőmérsékletre hűtéséhez ventillátorokat használnak. Ez zavarja a város lakóinak éjszakai nyugalmát, ezért a képviselők az alábbi intézkedéseket hozták: az üzemeltetésnél a szélirányt figyelembe veszik, 22 és reggel 6 óra között, ha a szélirány lehetővé teszi, csökkentett üzemmódban, ha nem teszi lehetővé, egyáltalán nem használják a berendezést.
Vépen egy másik probléma a zöldhulladék kezelésének kérdése. Szeptember elején érkezett a bejelentés a kormányhivatalhoz, miszerint egy helyi ingatlanon nagy mennyiségű zöldhulladékot, nyesedéket, építési törmeléket halmoztak fel. A panaszos elmondása szerint darálás közben hatalmas por lepi be az ingatlanát. A kormányhivatal felkérte a tulajdonost (az önkormányzatot), hogy gondoskodjon a hulladék elszállításáról.
Közben a lakóház tulajdonosa ügyvédhez fordult, s levélben felhívták az önkormányzat figyelmét, hogy az okozott kárt köteles megtéríteni, az eredeti állapotot visszaállítani. Ezen kívül kérték, hogy költöztessék át a lerakótelepet egy másik helyre.
Kovács Péter polgármester már korábban elismerte, hogy jogos a lakók panasza abban a tekintetben, hogy kár érte őket családi házukban, a fanyesedékek darálása miatti porszennyezés okán. Akkor azt a megoldást ajánlotta, hogy az önkormányzat számlájára elvégeztetik a ház falainak, ablakainak és az érintett használati tárgyaknak a megtisztítását. Ez azóta megtörtént. Kiemelte, a kialakult problémára keresik a megoldást a kormányhivatallal, új helyet fognak találni a város külterületén a zöldhulladék megsemmisítésére.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.