Milyen esetben jár táppénz karantén idején?
Ha valaki beteg, akkor az orvos táppénzre veszi. Közegészségügyi okból történt hatósági elkülönítés, foglalkozástól eltiltás vagy járványügyi zárlat esetén a tisztifőorvos értesíti a háziorvost, aki ekkor 7-es kóddal igazolja, hogy a munkavállaló keresőképtelen állományba kerül. Táppénz ebben az esetben is jár az érintettnek.
Verbovszki Enikő ügyvéd, munkajogi szakjogász így nyilatkozott: „Figyelni kell arra, ha valaki külföldről hazatér és nem hatósági karanténban van, akkor nem jogosult táppénzellátásra. Sem munkabért, sem táppénzt nem kap, és ilyenkor nagyon fontos arra is figyelni, hogy szünetel a társadalombiztosítottsága. Tehát még egészségügyi hozzájárulást is fizetnie kell.”
Nem jár táppénz a 12 évnél idősebb gyermek jogán a szülőnek, ha az iskola pusztán elővigyázatosságból kéri, hogy maradjon otthon. A munkavállaló ilyenkor szabadságot kérhet, ha az nincs, akkor otthoni munkavégzést, esetleg csökkentett munkaidőt. Ez esetben nem veszik el a biztosítottsága. A szakjogászt sokan keresik fel a karantén miatti keresőképtelenséggel összefüggő kérdésekkel.
Németh Tamás, a Vasutasok Szakszervezetének területi képviseletének vezetője azt mondja, ők már a márciusban kihirdetett veszélyhelyzet elején tisztázták a lehetőségeket.
„Megállapodtunk abban, hogy elbocsátás, részmunkaidő, fizetés nélküli szabadság, ezek a vasúton belül nem lesznek, a dolgozókat keresetveszteség nem fogja érni. A kormány kijelentette, hogy a közösségi közlekedésnek menni kell, így a vasútnak is, sőt az utascsökkenés ellenére nagyobb szerelvényeket közlekedtetett a vasút, tehát hosszabb vonatokat, hogy minél jobban elférjenek az utasok, ne legyenek annyira közel” – fogalmazott.
A pandémiás helyzet mindenkitől nagyobb odafigyelést és a munkáltatók és munkavállalók közötti együttműködést igényel. A dolgozónak kötelessége jelezni munkahelye felé, ha tüneteket észlel magán vagy közvetlen környezetében. A munkáltatónak pedig biztosítania kell a szükséges védőfelszereléseket.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.