Minden harmadik páciens 18 év alatti az ügyeleten
Mint az többször is megírtuk már, Vas megyében december 1-jével lépett életbe az új ügyeleti rendszer. Többszöri egyeztetés előzte meg az indulást, az OMSZ felsővezetése és az Országos Kórházi Főigazgatóság szerette volna, ha az alapellátási ügyelet szombathelyi telephelyét a Markusovszky kórházban helyezik el. Szombathely városa arra kérte az OMSZ-t, hogy hagyja meg eredeti helyén, a felújított, 11-es Huszár út 6., fsz. 15. szám alatti orvosi rendelőben a háziorvosi ügyeletet december 1. után is. A szombathelyi közgyűlés az október 26-i ülésén határozatot hozott arról, hogy a város lemond a bérleti díjról, és az ingatlant ingyen adja át az OMSZ-nek. Végül kompromisszum született, a szombathelyi alapellátási ügyelet 2023. december 1-től a 11. huszár úti telephelyen kezdte meg működését.
Az egységes rendszer célja, hogy könnyen elérhető legyen, és minden beteg megfelelő minőségű ellátást kapjon, ezt Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs igazgatója mondta novemberben, egy sajtótájékoztatón. Elhangzott az is, hogy a 7 vasi ügyeleti telephely mindegyikén fogadnak felnőtteket és gyerekeket is. A statisztikák szerint minden harmadik páciens 18 év alatti.
Az új rendszer indulása óta a közösségi oldalakon, helyi csoportokban többször is olvasható bejegyzés a rendszer működésével vagy éppen lassabb működésével kapcsolatban. Sokan panaszkodnak arra, hogy hiába hívják a megadott számot, azt nem, vagy csak sokadszorra veszik fel. Főként a baba-mama csoportokban találkozni olyan történetekkel, melyek arról szólnak, hogy a gyerekeket helyben (kisvárosban) nem látta el az orvos. A lázas, gyenge gyerekkel Szombathelyre kellett menni a gyerekügyeletre. Ezzel kapcsolatban küldtük el kérdéseinket az Országos Mentőszolgálathoz.
Mint azt levelükben leírták, a vármegyében 7 helyen működik ügyeleti pont: úgynevezett hosszú ügyelet Szombathelyen, Körmenden és Sárváron. Úgynevezett rövid ügyelet pedig Szentgotthárdon, Kőszegen, Celldömölkön és Vasváron van. A gyermekügyelet biztosítása központilag Szombathelyen történik. A hosszú ügyeletben másnap reggel nyolcig van orvos, a rövid ügyeletben hétköznap este 10-ig, munkaszüneti napokon délután kettőig fogadják a betegeket. A gyermekügyelet Szombathelyen ugyanígy működik, hétköznapokon 16 és 22 óra között, munkaszüneti napokon 8 és 20 óra között van ellátás.
A mellékelt táblázatban pontosan feltüntetik, hogy mely ügyeleti pontokon meddig van ellátás.
Az alapellátási ügyeleti rendszer telefonszáma felnőttek és gyermekek esetében is egységesen: 1830. Hétköznap 16 órától reggel 8 óráig, hétvégén egész nap hívható. Jó tudni, hogy az ügyeleti ellátáshoz nincs szükség telefonos bejelentkezésre, viszont hangsúlyozták, hogy javasolt az előzetes egyeztetés. Kérdésünkre, hogy az ügyeleti pontokon gyerekeket is ellátnak-e, ezt a választ kaptuk: „A vegyes körzetű ügyeletekben mindenki, így a gyermekek is szükség esetén ellátásra kerülnek. Az ügyeletben szolgáló orvos és annak asszisztenciája állapotfelmérést, személyes konzultációt követően – szem előtt tartva a gyermekgyógyászat specifikumait –, szakmai szempontok mentén dönthet a gyermek beteg Szombathelyre történő továbbküldése mellett. Ügyeleti időben a Szombathelyi Gyermekügyeletre, azon túl a Markosuvszky Kórház Gyermekosztályára. Az előzetes telefonos egyeztetés gyermekek esetében is javasolt.”
Felhívták még arra a figyelmet, hogy minden esetben javasolják az egységes alapellátási ügyeleti rendszer telefonszámának előzetesen hívását. A telefonos konzultáció során az ügyeletben szolgálatot teljesítő kolléga a hallottak alapján javasolhatja az ügyelet és szükség esetén a kórház felkeresését. A telefonos segítségkérés esetén a panaszok alapján mentő azonnali kiküldésére is sor kerülhet.
Az Országos Mentőszolgálat nemrég értékelte az elmúlt év tapasztalatait: január elején elérte a 300 ezret az egységes alapellátási ügyeleti rendszerében ellátott betegek száma. A jellemzően enyhébb egészségügyi problémákra az esetek több mint 90 százalékában az ügyeleti ellátás megfelelő megoldást jelentett, 19 105 beteget kellett további szakellátásra vagy kórházi felvételre küldeni. Több mint 32 ezer esetben elegendő volt a telefonos tanácsadás, több mint 246 ezer beteget valamelyik ügyeleti telephelyen látták el. 21 ezer beteghez ügyeleti kocsit küldtek, és a lakásukon látták el őket. Az alapellátási ügyeletben ellátottak 37 százaléka gyermek, illetve 18 éven aluli fiatal volt.
Fotó: archív/Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.