Minden idők legnagyobb magyar színésznője – halhatatlan! Törőcsik Mari (1935-2021)
Soha nem adta fel, a leges-legutolsó pillanatban sem. Nem sokkal azelőtt, hogy most tavasszal ismét bekerült a szombathelyi kórházba (ki tudja, hányadszor) a velemi betegágyán mesélt édesanyjáról, édesapjáról, Jucókáról és Joachimról – a legfontosabb példaképeiről.
Igen-igen gyenge volt fizikailag, ám ragyogott a szeme, a lelke, s a szelleme!
Fehér-lila orchideát vittem Neki ajándékba; nem győzte köszönni, mennyire örül neki.
Így búcsúzott: „Ha meggyógyulok, megint elmegyek magukhoz!”. Integetett, fénysugarat küldött, s aztán újra álomba szenderült.
Most immár végleg.
2015-ös emlékkel idézzük meg:
Igazodási pont – természetesen
Hogy milyen hazánk első számú – nem, nem túlzás: minden idők legnagyobb sikerű – színésznője az idei esztendő egyik (ha nem a…) legforróbb napján?
Fantasztikus. Kendőzetlen, természetes és mégis misztikus (is).
Eggyé vált a sorsával, pályája az életével, az, aki s ami: igazodási pont.
Amíg hallgatjuk – Benkő Sándor fotós kollégámmal – kertjében halálpontos helyzetértékelését országról s világról, azon is töröm a fejem: vajon miért ne lehetne már életében életre hívni olyan – alighanem az egyik legrangosabb – díjat, amit Róla nevez(het)nén(e)k el, s amit csak a legeslegjobb (még szép!) honi s külföldi teátristák/filmszakemberek vehetnének át évente.
A szeme (is) nemcsak, hogy patyolat-tiszta, hanem szennyezetlen/elegyítetlen óceánok millió-millió éves – hű – hasonmása. Mégsem csak úgy a semmi felé tart a benne megmártózó, hanem a létezés édes-sós/keveretlen vizében lebeg.
Átalakul. Tisztul. Világosodik. Fényesedik.
Vajon tudjuk, érezzük-e istenigazából, hogy mekkora kinccsel is ajándékozott meg bennünket vele a Teremtő? Ha föl teljességgel nem is fogható a géniusza, ám kisugárzása valamennyiünket átkarol, átölel; segít bennünket olyan dimenziókba is emel(ked)ni, ahol a legfontosabb találkozások nem kikerülhetőek, legelsősorban is – önmagunkkal.
S egymással.
Bárkit is jelenített meg az elmúlt (pontosan) hat évtizedben, azok mi voltunk, (földön)futók, máskor meg baktatók, araszolgatók sem, ezen a labdacson időzők (vajon hányadszor?), akik igyekeztek/igyekeznek megfejteni a létezés(ük) titkát, amiről Törőcsik Marinak több mint sejtései vannak. Igen-igen, hát, ilyenfélék, olyanformák is vagytok/vagyunk.
Te jó ég, hiszen én eddig erre nem is gondoltam, s az érzéseim színskálája szintúgy meghatványozódik; ennyiféle lennék/vagyok én magam? Jééé! Akkor, hm, a többiek szintúgy; én, te, ő, mi, ti, ők?! Éppen elérkezett az idő, hogy – végre-valahára – meglapogassuk egymást. Nem, ne szégyelld komám(asszony), hogy egymás föltalálói lettünk/legyünk; a szolidaritás/közösségvállalás színpadi/filmbéli megfeleltetői „idekint” valamennyien lehetünk, és leszünk is, ha olyan alkotás mossa át minden porcikánkat, amelyből Törőcsik Mari asszonyi, emberi lénye(ge) ragyog felénk/belénk.
Lét-ugródeszkákkal elröpít bennünket a ma már szinte kuriózumnak számító – valóságba. Hiszen eredendően erre/ide születtünk, itt van dolgunk, feladatunk, küldetésünk.
Testünk itt, s így szinte (ha engedjük! – s miért ne tennénk?) automatikusan, de korántsem mechanikusan engedelmeskedik derék, jó lélek s bölcs szellem hívó szavának. Fantasztikus/misztikus erőktől is pártfogol(tat)va/patronálva, kendőzetlenül, Törőcsik Marika nyomán: valóban szabadon, természetesen.
/Velem-Harasztifalu, 2015. július 22./
Drága Marika!
Mindent köszönünk! Nem adjuk – mert nem adhatjuk föl – mi sem, csak azért sem!
Szenkovits Péter
A borítókép a Makk Károly filmrendező 87-ik születésnapját ünneplő Hogy volt!? című tv-műsor felvételén készült az MTVA 1-es stúdiójában 2012. november 28-án. MTI/MTVA/Zih Zsolt
Szombathely és Vas megye közéleti személyiségei is megemlékeztek a művésznőről:
Ágh Péter: Isten nyugasztalja Törőcsik Marit
Isten nyugosztalja Törőcsik Marit, Velem és Vas megye díszpolgárát, a Nemzet Színészét!
Közzétette: Ágh Péter – 2021. április 16., péntek
Balázy Péter: Megtiszteltetés volt minden találkozás
Isten nyugosztalja Törőcsik Marit, Velem és Vas megye díszpolgárát, a Nemzet Színészét! Megtiszteltetés volt minden találkozás! 🖤
Közzétette: Balázsy Péter – 2021. április 15., csütörtök
Stevkovics Gáspár festő, képzőművész, fotográfus: Drága Mari, köszönöm, hogy néhány pillanatra beengedett az életébe
Drága Mari, Köszönöm, hogy néhány pillanatra beengedett az életébe... (A fotó Velemben készült, ott ahol a legjobban szeretett lenni. Egy szép, áprilisi nap volt) Törőcsik Mari 1935-2021
Közzétette: Stekovics Gáspár – 2021. április 16., péntek
Hende Csaba: Velemben biciklizés közben olykor megállított és beszélgettünk egyet
Velemben biciklizés közben olykor megállított és beszélgettünk egyet. Emberségedet és tehetségedet mind csodáltuk! Hiányozni fogsz Drága Mari!
Közzétette: Hende Csaba – 2021. április 16., péntek
Jordán Tamás: a közönség rajongott érte
Jordán Tamás elmondta: ugyan ritkán játszott vele színpadon, első találkozásuk Törőcsik Marival a 25. Színházban 1976-ban történt, amikor Iglódi István rendezte Fejes Endre Cserepes Margit házassága című darabját, ebben a férjét játszotta.
Elmondta: amikor a Nemzeti Színház igazgatója volt, Törőcsik Mari a társulathoz tartozott. Egyik rendezésében, Csiky Gergely Buborékok című darabjában megkérte, hogy legyen a játékmester, ezt a próbafolyamatot együtt csinálták végig.
Mint mondta, igazán szorossá akkor vált a kapcsolatuk, amikor a Nemzeti Színházban már nem lépett színpadra és a Vas megyei Velemben élt, ahol régóta megvolt Maár Gyulával közös házuk. "Szombathelyen voltam színházigazgató és a két hely között kicsi a távolság, gyakran meglátogattam őt" - mondta, hozzátéve, hogy mindig kitalált valamit, szórakoztatta Törőcsik Marit, aki kapcsolatukról azt mondta: igazi barátság. Ezek a látogatások mindig tele voltak humorral, derűvel. Mindig feltöltődést, örömet jelentett számára, ha meglátogatta.
A Nemzeti Színházban a Lear királyban játszottak együtt, Törőcsik Mari a Bolond szerepét, ő pedig Gloucestert alakította.
Felidézte, hogy öt éve a szombathelyi Weöres Sándor Színházban egy kétszemélyes darabot olvastak fel együtt, nagy sikerrel. Szilárdi Bélának Friedrich Nietzsche és Cosima Wagner fiktív találkozásáról szóló darabját olvasták fel, és a közönség ünnepelte Törőcsik Marit. Mint mindig, ha találkozott vele a közönség, ünneplés volt, amiből kiderült, rajonganak érte az emberek. (MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.