Mindig tovább lehet menni: Farkas Franciska Levél Brad Pittnek című monodrámája nagy sikert aratott a Karneváli Zsidó Udvarban
Farkas Franciska (1984) szociális munkás, jeltolmács, egykori modell. Színész, író, drámapedagógus. A fiatal roma művészekből álló Tudás 6alom Társulat (összművészeti csoportosulás) tagja. Szerepelt egyebek között A Zürichi expressz, a Brazilok, az Örök tél című filmekben. Díjakkal is elismerték.
A Levél Brad Pittnek című drámája a Roma hősök: öt európai monodráma című kötetben, a Független Színház Magyarország valamint a Nők a Jövőben Egyesület gondozásában jelent meg. „Beszél saját, roma nőként megélt tapasztalatairól, összetett látleletet adva a társadalmi megbélyegzés és a diszkrimináció problémáiról, valamint példaképül szolgálva a traumatikus léthelyzeteket megélő roma nők számára.” (Szőke Dávid Sándor – Szegedi Tudományegyetem, Irodalom- és Kultúrtudományi Doktori Iskola)
Részlet a műből: „Az én életem egy különleges élet. Látszólag egy csomó dolog csak úgy megtörtént velem, véletlenül. De ez nem így van. Mert mindent én akartam. Mindent én akartam, ami az életemben történt. Cigánynak akartam születni. Miért? Mert így barnább vagyok, temperamentumosabb. [...] Elmegyógyintézetbe akartam kerülni. Igen, én voltam diliházban. Rendesen a Sárga Házba’. Azért, mert érdekes embereket lehet ott megismerni. [...] Csövezni is akartam. Én akartam. Azért akartam, hogy az utcára kerüljek, mert mindenkire féltékeny voltam, aki jobb családból jött. Gyűlöltem a szabályos életüket. Családi házzal, közös ebédekkel, külön szobával, a karácsonyi ajándék kiválasztásának dilemmájával. Vagy, mert hajléktalannak lenni kreatívvá teszi az embert. Szerinted milyen egy nap pénz nélkül? Szerintem színes és fantáziadús.”
„Az volt a cél, hogy bemutassam életem egyik legszörnyűbb időszakát, és azért kellett vállalnom, mert ha a hős szempontjából nézzük, [...] akkor így lehetek példakép másoknak. Így tudok egy droghasználónak, vagy egy bántalmazott nőnek segíteni abban, hogy kimásszon a pokolból. Rengeteg olyan nő van, sajnos, aki hasonlókat él meg, mégsem beszél róla, mert egy bántalmazott szégyelli azt, hogy ő bántalmazott, ráadásul, ha segítséget kér, még tovább alázza a társadalom azért, mert bántalmazott. A mai rendszer pláne szembemegy azzal, hogy megoldást találjon, segítséget nyújtson a rászorulónak, így sok nő élete megy erre rá. Ezért is írtam meg úgy, mintha kizárólag az én döntésem lett volna minden, ami velem történt. Hogy megmutassam, mindig tovább lehet menni, ha elég erős vagy, és ha van egy célod.” (Részlet Artner Szilvia /Magyar Narancs/ interjújából)
A Zsidó Udvar zsúfolásig megtelt nézőterén ülők empátiával, érzékenyen reagáltak Farkas Franciska autentikus látleletére. Hatalmas tapssal jutalmazták.
Szenkovits Péter
Fotó: karnevalsavaria.hu
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.