Mintha Japánban lettem volna: ilyen volt a 15. japán nap Szombathelyen (frissítve, képgalériával)
A korábbi évekhez hasonlóan a kicsiknek kézműves foglalkozásokkal, japán témájú játékokkal, míg idősebbeknek előadásokkal (Mi az a cosplay?; Japán italkultúra; A japánok zöld "aranya", minden amit tudni kell a Matcháról; Hogyan kezdjünk el cosplay-t készíteni), bemutatókkal (kimono, sport, cosplay, kalligráfia, japán „tetoválások”), kiállításokkal (bonsai, kard, festmény) készültek.
Az épület előtt Suzuki-bemutató és próbavezetés volt a program, és természetesen nem maradt el a japán gasztronómia és a fergeteges Ataru Taiko-koncert sem!
A programot Szombathely Megyei Jogú Városa képviseletében Németh Ákos tanácsnok nyitotta meg. Elmondta, hogy a rendezvény egyik potzitív hozománya, hogy tanulhatunk egymástól, számtalan érdekességgel gazdagodhatunk a japán kultúrával kapcsolatban.
A rendezvény vendége volt Masato Ohtaka japán nagykövet is: "Sok fantasztikus előadás/bemutató volt a színpadon, többek között a japán Bluesand Sara tetováló matricák bemutatója. Az aréna tele volt bonsaiokkal, japán kardokkal, kalligráfia, origami, japán fodrász, japán tea, japán italok, japán ételek, porcelán és még sok mással. Mintha Japánban lettem volna. Harmadszor vagyok itt, és mindig örömmel tölt el, hogy ilyen nagy tömegben fordulnak elő a japán kultúrát kedvelő emberek." - írta a nagykövet Facebook-oldalán.
Schmitt Csilla, a Magyar-Japán Baráti Társaság Szombathely elnöke kiemelte, hogy idén rekordlátogatottságot döntött a rendezvény, jól sikerült a jubileumi 15. alkalom. Hozzátette, egyre nehezebb minden évben valami újdonsággal kedveskedni a látogatóknak, de sikerült idén is, új elemünk a matcha, zöld tea volt. Az egészséges, vitamindús ital egyre nagyobb divat itthon is, sokan megkóstolták. A teaszertartás kifinomult folyamatát is figyelemmel lehetett kísérni a színpadon.
Idén is a gasztronómia vonzotta a legnagyobb tömeget: a sushikészítő szakácsok és a japán italokat kínáló stand előtt végig kígyózó sorok álltak. Nem volt ez másképp a japán tetoválásokkal foglalkozó asztal előtt sem. Az elnök hozzátette, Japánban a mai napig sok helyen tilos a tetoválás, vízzel készült alkotások kerülhetnek fel a bőrre, melyek körülbelül két hétig maradnak fent, ennek a technikáját nézhették meg az érdeklődők.
A japán kultúra nagyon népszerű Szombathelyen, ezt mutatja a hatalmas érdeklődés is, több mint háromezren fordultak meg az AGORA-ban ezen a délutánon. A szervezők már a jövő évi rendezvények gondolkodnak, melyhez várják a felajánlásokat és pályázatot is benyújtottak már. Annyit elárultak, hogy 2025-ben Oszakában rendezik meg a világkiállítást, ehhez szeretnének kapcsolódni.
Az esemény egyben adománygyűjtő program is volt, mellyel a szombathelyi Japán Centrum kertjének létrehozását támogattás az érdeklődők, résztvevők.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.