Mozibajok: megfogyatkoztak a nézők
2014-ben majdnem 44 ezren, 2016-ban több mint 74 ezren, 2017-ben 80 ezren, egy évvel később 82 ezren, az utolsó, járványmentes évben 78 ezren keresték fel a Savaria Mozit, tájékoztatta lapunkat Mayer Rudolf, az AGORA mozgókép szakági vezetője. A koronavírus aztán mindent átrendezett: 2020-ban 19.515-en váltottak jegyet – a korlátozások miatt 162 napon át zárva volt az intézmény. 2021-ben hasonló volt a helyzet, 26 348 néző váltott jegyet, 129 napon ki sem nyithatott a filmszínház.
– Most nyitva vagyunk – mondta el Mayer Rudolf –, de hasonlóan az összes magyarországi mozihoz azt tapasztaljuk, az emberek a járvány miatt korlátozzák magukat, nem szívesen ülnek be a filmekre, ráadásul úgy, hogy maszkot kell viselniük. Abban bízunk, hogy február végére lecseng a pandémia, és visszatérnek a látogatók. Erre programokkal is igyekszünk ösztönözni őket, az NKA támogatásával indulnak tematikus ART-programjaink. Lesz képzőművészeti ismeretterjesztő sorozatunk, vetítünk koncertfilmeket, és a Házasság Hete rendezvénysorozathoz is kapcsolódunk mozielőadásokkal. A nagyteremben több rendezvényt is szervezünk, egyebek mellett lesz bábelőadás, koncertezik a városi fúvószenekar – ezekkel is szeretnénk visszacsalogatni az nézőket a Savaria Moziba.
Hasonló tapasztalatokról számolt be a mozi kávézóját bérlő cég vezetője, Farkas Mihály is.
– Azt láttuk, hogy átalakultak a nézői szokások, a videómegosztó és az előfizetéses streamszolgáltató oldalak szárnyalnak, az emberek elszoktak a mozitól. 2021 nyarán végre volt egy kis fellendülés, a nézők ismét elkezdtek visszaszállingózni a mozikba. Ekkor voltak igazán jó időszakok is, aztán az újabb hullám ismét betett a filmszínházaknak. A koncerteket sem lehetett már úgy megtartani, ahogy korábban. A közönséget védettségi igazolvány által meg kellett szűrni, így eleve kevesebben voltak. Megtörtént az is, hogy amikor végre le tudunk szervezni egy koncertet, akkor pozitív teszt miatt a fellépő mondta vissza a szereplést. November elsejével elvágták volna a mozik működését, pár ember lézeng csak azóta. A kötelező maszkviselés, az oltási igazolvány és emberek félelme egyaránt betett a mozik látogatottságának. A statisztikai kimutatások szerint negyedére esett vissza a mozik forgalma, így a vállalkozásunk legerősebb lábát rúgta ki a vírus.
A mozi kávézóját a korábbi bérlő 2004 óta működtette. Először tíz évre kötött vele szerződést a város, amelyet 2014-ben újabb két évre, 2016-tól pedig további három évre meghosszabbítottak, akkor változatlan bérleti díjat (360 ezer forint) megállapítva. 2019-ben határozott úgy a város, meghirdeti a helyet, legalább havi 393 ezer forint + áfa értékű ajánlattal lehetett pályázni. A pályázatról 2020 februárjában döntött a közgyűlés, a régi bérlő több mint 800 ezer, Farkas Mihály vállalkozása 1,1 millió forintot ajánlott.
– A szerződéskötéskor már ugyan volt bennünk egy kis félelem, nem tudtuk, hogy majd mit hoz a járvány, de arra, hogy ilyen sokáig zárva kell lennünk, nem számítottunk – mondta el lapunknak Farkas Mihály. – Az eltelt egy és háromnegyedévből egy évet teljesen zárva voltunk a koronavírus miatt. Tíz évre kaptuk meg az üzemeltetést. Nyílt pályázaton licitáltunk, mi ígértük a legtöbbet, ezért nyertünk. Költségünket jelenti emellett még a rezsi, az alkalmazottak bére, és a beruházások kifizetése is. A helyet üresen kaptuk, minden átalakítást nekünk kellett elvégezni, és minden berendezést mi hoztunk.
A bérlő a nehézségek miatt az önkormányzathoz fordult, a testület egyhangú szavazással, a januári közgyűlésén fogadta a bérleti díj fizetési átütemezésére vonatkozó kérelmet. A cégnek idén január elsejétől 2022 év végéig a bérleti díj felét kell havonta fizetnie, ezt követően 2023. január elsejétől emelt bérleti díj fizetésére köteles.
– Köszönet illeti a döntésért a képviselőket, köszönöm a Fidesz-frakciónak is, hogy megszavazták az előterjesztést, mivel a városvezetés eleinte hezitált, így viszont egyhangú döntés született. Külön köszönöm Horváth Gábor képviselő úr támogatását, aki a bizottsági ülésen nem, a közgyűlésen mégis támogatta az átütemezést, így egyhangúlag szavazta meg ezt az önkormányzat. Az elmúlt csaknem két évben nemhogy nyereségünk, hanem rengeteg veszteségünk keletkezett. Folyamatosan azon vagyunk, hogy megpróbáljunk lefaragni az adósságból, de ehhez nekünk is segítségre van szükségünk. Bízunk benne, hogy 2023-ra lecseng a járvány és három év alatt le tudjuk törleszteni azt a bérleti díjat, amit most elengedett az önkormányzat. Mi is több programmal készülünk, tavasztól végre koncertjeink is lesznek, folytatódnak az előzenés szerdák, és egyéb korábban közkedvelt programokat is szervezünk.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.