Mustgáz: hirtelen csaphat le a pincékben a halál
Idén a meleg nyár gyorsabban megérlelte a szőlőt, korábban kezdődik a szüret. Bár évek óta nem történt mustgáz-mérgezés Vas megyében, sőt, országosan is ritkán fordul elő, a katasztrófavédelem az őszi szezonban mindig felhívja a figyelmet a színtelen-szagtalan gáz okozta veszélyre.
Balogh Eszter, a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője elmondta, egy liter erjedő must csaknem 42 liter CO2-t termel, ami önmagában nem mérgező, azonban másfélszer nehezebb a levegőnél, kiszorítja az oxigént. Aki ilyet lélegez be, előbb szédülést, eszméletvesztést is tapasztalhat, majd fulladást is okozhat.
A tapasztalat szerint a termelők odafigyelnek a mustgázveszélyre, a legtöbb pincében korszerű szellőztető-rendszer működik, ami egy gombnyomással beindítható, ha leszökik a mustgáz. Kellő körültekintéssel elkerülhető a tragédia.
A szóvivő kiemelte, fontos az állandó levegő-utánpótlás a pincékben, és a szén-dioxid érzékelő felszerelése. Sok helyen nincs érzékelő, de a CO2 ellenőrzésére létezik egy hagyományos módszer is, ez pedig a gyertyás módszer: egy lapátra tegyenek égő gyertyát, láb magasságban engedjék be a pincébe, és ha a láng elalszik, nincs elegendő levegő utánpótlás a pincerészben.
Baj esetén a 112-es segélyhívót kell tárcsázni.
Forrás: SZTV
Illusztráció: pixabay.com
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.