Művészet és természet: Elferdített világ az arborétum szabadtéri kiállításán
Március végén a Dolgozók útján megrendezett szabadtéri kiállítással kezdődött meg az a programsorozat, mely a művészet és a természet összekapcsolhatóságára helyezi a hangsúlyt. A kiállítás a FALCO Zrt., Szombathely Megyei Jogú Városa, a Soproni Egyetem és a KRONOSPAN Foundation együttműködésével jött létre. A helyszín pedig nem volt véletlen, itt ültetett ugyanis 57 darab fát a FALCO az önkormányzat 1000 fa programja keretében és ezek köré a fák köré „épültek” a magyar és osztrák művészek alkotásai. Kovács Tamás, a FALCO PR menedzsere akkor elmondta, hogy a műalkotások nem hagyományos anyagból, hanem a FALCO tevékenysége során keletkező természetes anyagokból és hulladékokból készültek. Ezzel szeretnék ugyanis felhívni a figyelmet az újrahasznosítás lehetőségére, és megmutatni, hogy az elvileg érdektelen anyagból gyönyörű és kreatív művészeti alkotásokat lehet készíteni. A Dolgozók útján felállított figyelemfelkeltő alkotások nagy népszerűségnek örvendtek, a projekt a következő állomására érkezett, a Kámoni Arborétumba.
A Grazi Botanikus Kert időszaki kiállításainak mintájára a Kámoni Arborétum először 2022-ben adott otthont kortárs képzőművészeknek, hogy bemutassák válogatott alkotásaikat. A most hétvégén nyílt szabadtéri tárlat címe: Elferdített világ. A rendezvényen megjelent vendégeket, érdeklődőket dr. Borovics Attila, az Erdészeti Tudományos Intézet vezérigazgatója köszöntötte. A művészek a Falco Zrt. által rendelkezésre bocsátott furnérlapokat felhasználva készítették el alkotásaikat.
Meixner-Sramó Judith, a Falco Zrt. marketing vezetője elmondta, hogy a művészek szempontjából ez az Elferdített világ vagy Ferde sík, innen ered a kiállítás neve is. Az alkotók a saját elképzeléseik szerint mutatják be azt az elferdült világot, amiben ma élünk: háborúk, környezetvédelmi kihívások. Tehát ez a kiállításnak a fő üzenete. Elmondta azt is, hogy a FALCO GROW projekt novemberben folytatódik, akkor a cég klímakutatási célokból ültet újabb 100 fát az arborétumban.
Az arborétum látogatóközpontjában tartott ünnepségen dr. Nemény András nyitotta meg a kiállítást. Hangsúlyozta, hogy a harmónia megteremtésének van egy kiváló eszköze. A művészet az, amelyik képes felhívni a figyelmet a valóságra úgy, ahogy van. Kendőzetlenül és néha sokkolóan.
A kiállításon közel 100 alkotás foglalkozik napjaink társadalmi, környezeti, világpolitikai kihívásaival, osztrák, szlovák, moldáv, bajor, iráni, német, és persze magyar művészek részvételével.
Elisabeth Ledersberger-Lehoczky, a kiállítás kurátora, képzőművész hozzátette, a különböző képeknek a témája az, hogy egy ferde helyzetbe kerültünk, ami különböző irritációkat hoz ki az emberekből. Ez a helyzet lehet szociális, gazdasági, nemzetközi kapcsolat, háború, a művészetnek a direkt ferde állása. Ezt a témát fel lehet fedezni, hogy ha valaki végigmegy ezen a kiállításon.
A természet és a művészet összekapcsolódása gondolatébresztő, izgalmas esztétikai élményt nyújthat az érdeklődőknek. A képek egészen novemberig az arborétumban maradnak. Jövő tavasszal a Grazi Egyetem Botanikus Kertjében is kiállítják a műveket.
Forrás: SZTV
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.