Római katonák, börtönbusz, szabadulószoba a villamosban, foci a múzeumkertben – Ilyen volt az idei Múzeumok Éjszakája Szombathelyen
A Savaria Múzeum parkjában 18 órakor a Kanizsai Oldtimer Kerékpáros Szövetség bemutatójával kezdődtek a programok, többen voltak olyan bátrak is, hogy kipróbálták a nem mindennapi kétkerekűket, amik bár látványosak, nem véletlenül csak 20 évig voltak forgalomban, hiszen nem igazán alkalmasak a mindennapi közlekedésre.
Közben beindult a foci és a pónihintó is a múzeumkertben, és kint, illetve bent a múzeumban is temérdek interaktív program várt kicsiket és nagyokat: volt rugós foci, gombfoci, klask, nyomozós feladványok, térképes kvízjáték, puzzle, vándormadaras játék, skatulyabőrönd, fajátékok, „faiskola”, lehetett kívánsághajót hajtogatni, fonalmadarat és árnyképet készíteni.
19 órakor tárlatvezetés indult a Párhuzamok – a két Reismann kiállításban, utána következett a Kis Nun, a kék víziló című Bőröndmese, majd Fotó a helytörténetben címmel előadást tartott Kardos Tamás fotóművész. 20 órakor kinyitott Szabó Gábor fotólaborja a 203-as teremben, 21 órától Dsuang Dszi álma jött, aztán elkezdett zenélni a múzeumparkban a Kellene kis kert-koncert a Múzeumparkban, 22 órától pedig Kátyúk és plakátok – vetítettképes előadáson bepillantást nyerhettünk a római kori utak, hidak, mérföldkövek világába.
A Szombathelyi Képtárban tematikus tárlatvezetéssel indult a program a Leopold Bloom Alapítvány gyűjteményi kiállításában Salamon Júlia kurátor vezetésével, majd Tűréshatár itt címmel Attalai Zita iparművész tárlatvezetése következett a VIII. Textilművészeti Triennálé kiállításában. 20 órakor Az anyaságmítosz megkérdőjelezése a képzőművészetben címmel tartott előadást Oltai Kata művészettörténész, kurátor, majd Cebula Anna művészettörténész vezetésével indult tárlatvezetés az állandó kiállítás textilalkotásai között.
De lehullott a lepel a titkokról a restaurátorműhelyben, lehetett kitűzőt készíteni a Képtár műtárgyai alapján, volt nemez workshop és a szövést is ki lehetett próbálni, zárásként pedig a Talajközelben – kerekasztal-beszélgetés következett a Westwerk Egyesület kiállításában szereplő művészekkel.
A Smidt Múzeumban 18 órától Empire – luxus, elegancia és monumentalitás címmel indult Nagy Adrienn történész tárlatvezetése, majd A világlátott békák népmesét lehetett meghallgatni. 19 órától dr. Kiss Gábor és Mayer László tartott előadást Szombathely a 8–19. századi utazók szemével címmel, majd a magyar rovarászok kalauzoltak el bennünket a világ végére, végül pedig Szabó Ildikó világutazó mesélt világkörüli élményeiről.
Közben zenélt az udvaron a Horváth Tibor Blues Jam, szabadulószobává alakult a villamos, de lehetett készíteni papírhelikoptert, papírhajót és filcanyagból földgömböt, illetve meg lehetett tekinteni a kamarakiállítást az aulában.
Az Irokéz Galériában meg lehetett tekinteni Szarka Péter önálló kiállítását, az Oximoron idillt, 21.30-tól személyes gondolatokat osztott meg Váradi Gábor, 18 óra és 21.30 között pedig Intenzív formák címmel tárgyalkotás kezdődött a Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium diákjaival.
A Schrammel-gyűjteményben elsőként Stipsicz András matematikus tartott előadást A tér a matematikában és a művészetben címmel, majd indult Czenki Zsuzsanna és Dankovics Róbert muzeológusok Helló, Cselló! című tárlatvezetése, zárásként pedig Schrammel Imre murális munkáiról beszélt Czenki Zsuzsanna.
Közben pedig az agyagozásé volt a főszerep: kerámia edényeket, tálakat lehetett készíteni kézikoronggal, felrakásos technikával és gipszforma segítségével, de ki lehetett próbálni más edénykészítési alaptechnikákat, majd ki is lehetett csinosítani az alkotásokat engóbos és nyomásos díszítésekkel.
A Levéltárban kinyitott az egykori vármegyei börtön és elindult a „Boszorkányképző”, majd a számmisztika és logikai játékok tettek próbára sokakat, de egész este be lehetett kukkantani a levéltári raktárakba és különböző iratokba is.
Az Iseumot római katonák szállták meg, akik nemcsak harcászati bemutatóval készültek, hanem azt is megmutatták részletesen, hogy mit, mikor és miért viselnek. Vagyis hogy tulajdonképpen mi tart össze egy katonát: ruhakapcsoló tűkről, övekről, csatokról és minden egyéb ilyen dologról szólt az este, hiszen a felszerelés tetemes részét kapcsok, csatok és mindenfajta kötőelemek teszik ki. A hat katonából négy a kora római időszakból, nagyjából a városalapító Claudius császár születése utáni fél évszázadból származnak, kettő pedig három évszázaddal későbbről, a késő római időszakból, vagyis a Szent Márton születése utáni évszázadból.
Majd a bemutató után Tóth Gábor antropológus tartott előadást a fibuláról, tőle Sáró Csilla régész vette át a szót, hogy a fibulák évszázadairól beszéljen, majd Edőcs Judit restaurátorművész tartott előadást Ruhakapcsok, mentekötők Kőszegről címmel. Utána Sosztarits Ottó régésszel tárlatvezetés indult a Genius Savariae – Isis a Római Birodalomban és a modern kori Magyarországon című kiállításban, közben lehetett ruhakapcsoló tűketkészíteni, Bíró Csaba bronzöntő műhelyében fibulaöntés kezdődött, zárásként pedig Artidelée címmel zenés látványshow-val készültek.
A MÁV Zrt. szombathelyi igazgatóságánál 17.30-tól indultak a folyamatos programok: meg lehetett nézni az épületben kialakított múzeumot, hogy megismerkedhessünk a vasútüzem régi eszközeivel, az udvaron a légópincében szabadulószoba várta az érdeklődőket és a morze kódolással is lehetett ismerkedni. Mozgalmas kvízjátékkal és kézműves sarokkal készültek a gyerekekneknek, be lehetett lesni az épület pincerészébe, ahol a római kori magtár maradványai találhatók, volt vasutas „KRESZ” és meg lehetett nézni az üzemirányító központot is.
A szombathelyi börtön sem maradt ki a Múzeumok Éjszakájából, rengetegen voltak kíváncsiak a vezetett intézetlátogatásra, ahova stílszerűen rabszállító busszal vitték az embereket. Meg lehetett nézni a régi rabszállító járműveket, a kiállítást a fogvatartotti zárkákban talált tiltott tárgyakból, bemutatták a műveleti osztályt, ki lehetett próbálni mozgáskorlátozó eszközöket, volt börtönkvíz, bemutatót tartottak a szolgálati kutyák, be lehetett lesni zárkákba és a börtönkápolnába is.
CzB
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.