Nagyon leterheltek a horvát és szlovén kórházak
A zágrábi Arena után az eszéki sportcsarnokban is ideiglenes kórházat állítanak fel a koronavírus-fertőzöttek számára. Vili Beros egészségügyi miniszter nemrég elrendelte az egészségügy mozgósítását. Az egészségügyi minisztérium felhívást küldött a nyugdíjas orvosoknak, az orvosi egyetemeknek és az egészségügyi középiskoláknak, kérve bekapcsolódásukat a munkába, valamint a munkaügyi hivataloknak, ahol több mint ezer munkanélküli ápolót tartanak nyilván.
Az egészségügyi rendszer túlterhelt, a kórházak gyógyszer-, felszerelés- és munkaerőhiánnyal küzdenek. A háziorvosok arra panaszkodnak, hogy összeomolhat a háziorvosi ellátás, ha további adminisztrációs terheket ró rájuk az egészségbiztosítási intézet. Egy új rendelet szerint a háziorvosoknak kell felkutatniuk és követniük a fertőzöttek kontaktjait, és azt digitális formában fejlegyezniük.
Zágrábban, a súlyos Covid-betegek ellátására kijelölt Dubrava Klinikai Kórház dolgozói pénteken kivonultak az intézmény elé, hogy felhívják a figyelmet az áldatlan állapotokra. Mint mondták, a járvány csak rámutatott azokra a nehézségekre, amelyekkel az egészségügyi ellátórendszer évek óta küzd. A fent említett kórházban jelenleg is több mint kétszáz koronavírussal fertőzött beteget ápolnak. Szombaton újabb lélegeztetőgépek, orvosok és nővérek érkeztek az intézménybe más kórházakból, valamint megkezdték a fűtését annak a sátorkórháznak is, amelyet a klinika mellett épített a katonaság.
A válságstáb jelentése szerint az elmúlt egy nap alatt 2769-cel nőtt és elérte a 49 ezer 316-ot az azonosított fertőzöttek száma. Tizenöt ember meghalt, a járvány halálos áldozatainak száma így 546-ra emelkedett. Kórházban 1049 beteget ápolnak, közülük 82-en vannak lélegeztetőgépre kapcsolva. A legsúlyosabb a helyzet Zágrábban, ahol szombatra minden második új koronavírusteszt pozitív lett.
A szomszédos Szlovéniában a kormány által szombaton közzétett adatok szerint előző nap 1796-tal 34 ezer 306-ra nőtt az azonosított fertőzöttek száma. Huszonhárom beteg meghalt, a járvány halálos áldozatainak száma ezzel 338-ra nőtt. A diagnosztizált betegek közül 779-en vannak kórházban, közülük 122-öt ápolnak intenzív osztályon.
Bojana Beovic, a szlovén kormány koronavírus-járvánnyal foglalkozó szakbizottságának vezetője elmondta: amennyiben a kórokozó terjedését szolgáló járványügyi intézkedéseket eredményt hoznak, a kórházi ellátásra szoruló betegek száma 1200, az intenzív osztályon kezelt betegek száma pedig 200-300 körül megállhat.
Forrás: MTI
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.