Narda: az elmúlt 800 év kulturális örökségét kell továbbvinnie a jelenlegi közösségnek
Az ünnepi szentmisét követően dr. Hende Csaba, a térség parlamenti képviselője, országgyűlési alelnök köszöntötte az egybegyűlteket, külön kiemelve a Horvátországból érkezett vendégeket. A politikus elsőként a település eredetéről beszélt, kiemelve azt, hogy a falu már korábban is létezett, írásos formában jelent meg 800 esztendeje. Elmondta: a község neve a szláv Narada szóból ered. A Római Birodalom felbomlása után bekövetkezett népvándorlás idején kerültek a Kárpát-medencébe a szlávok, aztán a honfoglalást követően elődeink magyarosították a települések, folyók, hegyek neveit – ezt történt Nardán is.
– Huszonnégy nemzedék, ha ennyi ember egymás vállára állna, akkor az magasabb lenne, mint a templom tornya. Elődeink helytállása arra buzdít minket, hogy mi is becsülettel tegyünk a dolgunkat. Örömmel látom és tapasztalom, hogy Nardán ez így történik – fogalmazott dr. Hende Csaba, aki később arról szólt, hogy az elmúlt években sok pusztítás történt a faluban, elég, csak a tűzvészre, az árvízre, vagy a szélviharra gondolni.
– A Jóisten biztosan nagyon szereti Nardát, mert sűrűn látogatja. Reméljük, hogy most viszont már minden tekintetben kisüt a nap, és az összefogásnak köszönhetően, amely jellemezte mindig az itteni közösséget, tovább szépülhet a település – mondta a képviselő, aki később a demográfiai adatokról is szól. Mint kiemelte: Narda lakossága nem haladja meg az 1910-ben regisztráltat, ugyanakkor az elmúlt évtizedben többen élnek a községben, mint korábban.
– Gyermekek születtek, és így szüksége volt a településnek egy óvodára, amelyet – egyebek mellett – a horvát nagykövetség és Muraszerdahely, a testvérközség önkormányzata is támogatott, így ma már 18 helyi gyermek jár az intézménybe. Épül-szépül Narda, amelynek ezúttal is boldog születésnapot kívánok – zárta a szavait dr. Hende Csaba.
Glavanics Krisztina, a község polgármestere arról szólt, hogy az elmúlt 800 év kulturális örökségét tovább kell vinnie a jelenlegi közösségnek. Az összefogás erejével ezt teljesíteni is tudják a nardaiak, ennek köszönhető az óvoda megnyitása, valamint a tavaly leégett Kultúrotthon felújítása, amelyet vasárnap adtak át a településen élőknek. A kétnyelvű köszöntőben arról is megemlékezett a polgármester, hogy Nardán mintegy 500 éve élnek együtt horvátok és magyarok.
A köszöntők után három emlékplakettet adtak át ma már nem Nardán élő személyeknek, akik mind a napig nem felejtették el, hogy honnan származnak. Bosits László Angliában él, ő nem tudott eljönni. Bosits István és Csercsics Antal személyesen vehette át díszes ajándékot – mindhárman támogatják folyamatosan a nardai beruházásokat.
Ezt követően az ünneplők átvonultak a Kultúrotthonba. Mint ismeretes, tavaly június elején egy meghibásodott villanybojler okozott tüzet. Az épület váza egyben maradt, de bent minden megsemmisült. Az összefogás segítségével mára egy modern, szép központ fogadja a helyieket. Vásárhelyi Tamás plébános megáldotta az épületet, majd a helyi óvodások adtak műsort.
Krilov István
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.