
Nehéz helyzetben a szombathelyi civilek - a Versenyképes Járások Bizottságán múlnak a támogatások
„A februári közgyűlésen fogadja el a képviselő-testület a város 2025-ös költségvetését, így ezt megelőzvén idén is tájékoztattuk az érintett szervezeteket a támogatásokról a Civil Fórum keretében. Az infláció és a városoktól beszedett állami szolidaritási adó újabb emelkedése, valamint a magas energiaárak miatt a tavalyi évhez képest sokkal nehezebb anyagi helyzetben van a város, ennek ellenére idén is számos kulturális, szociális és sporttevékenységet végző civil szervezetet is igyekszünk majd támogatni. A Kulturális és Civil Alapot 2025-ben akkor tudja kiírni a város, ha a Versenyképes Járások Program által sikerül plusz forráshoz jutni. Amennyiben ez nem lesz eredményes, úgy várhatóan 2026 első felében lesz lehetőség újra pályázni az alapra” – árulta el Putz Attila bizottsági elnök, a Civil Fórum alelnöke.
Négy napirendi pontja volt az év első Civil Fórumának, az első keretében Kocka Tibor sport és egészségfejlesztési koordinátor tájékoztatott a város új egészségfejlesztési programjáról, a Viva Savariáról, ami várhatóan márciusban indulhat. Elmondta, 9 pontban szedte össze az önkormányzat, hogy mely területeken tud hatással lenni arra, hogy polgárok egészségesebben tudjanak élni. Újdonságként említette, hogy szeretnének egészségpontokat létrehozni, ahol lehet majd szűrővizsgalatokat és egyszerű mozgásformákat végezni, egy helyszínként felmerült például a kámoni fiókkönyvtár is. Beszélt a támogatási rendszerről is, szeretnének három szintet: bronzot, ezüstöt és aranyt, annak függvényében, ki mekkora mértékben tud hozzájárulni a programhoz.
A második és legfontosabb napirendi pont témája a városi civil szervezetek támogatása volt és hogy miként érintik őket a kormányzati elvonások. „Nagyon nehéz év lesz az idei, jelentős elvonásokkal” – jelentette ki Horváth Soma alpolgármester. Emlékeztetett: elvonja a kormány a tavalyi iparűzésiadó-bevételhez viszonyított idei többletet és a Versenyképes Járások Programba utalja. Ez tavaly 3,6 milliárd forint volt, idén pedig 3,8 milliárd forint lesz, tehát 200 milliós az emelkedés, ami még egy megyeszékhely esetében is jelentős összeg. Ennek áldozatául esik többek között a Kulturális és Civil Alap 12 millió forintos keretösszege, amelyben működésre és rendezvényekre pályázhattak a szervezetek. Idén akkor lesz lehetőség erre, ha a Versenyképes Járások Bizottsága erre rábólint.
„Amennyiben ez nem valósul meg, a 2026-os költségvetésben mindenképp lesz Kulturális és Civil Alap, de valószínűleg vissza kell térnünk arra, hogy tavasszal írjuk ki a pályázatokat és akkor a 2026-os működési pályázatokat és pénzeket nem az első negyedévben, hanem a másodikban kapják meg valószínűleg. Azt tudni kell, hogy eddig ősszel döntöttünk a pályázatokról és az idei évre megkapták a működéshez szükséges összegeket a civilek” – mondta Putz Attila.
Az önkormányzat ettől függetlenül próbál segítő kezet nyújtani az elkövetkezendő időszakban és fontos, hogy a változás nem érinti azokat a közművelődési feladatellátási szerződéssel rendelkező egyesületeket, amelyeknek érvényes megállapodása van a várossal.
A Civil Alap mellett például a gépészmérnök-képzésre szánt 140 millió forintot, az uszoda 100 milliós működési támogatását és a térségi hatású nagyrendezvényekre címzett 73 millió forintot is a versenyképes járások programba vezeti át a városvezetés. Ez azt jelenti, ha a Versenyképes Járások Bizottsága úgy dönt, hogy a beérkezett pénzekből nem juttatnak ezekre a célokra, akkor nem lesz rájuk forrás.
És ez csak egy tétel a jelentős költségnövekedések közül: hiába van az iskolák működtetése nagyon régóta a tankerületeknél a közétkeztetéshez a városnak kell forrást biztosítania, a törvény szerint idén 840 millió forintot. Ugyan az energiaárak elkezdtek csökkenni, de még mindig jelentősen magasak, ezt pontosan látják azok is, akik egyesületi ingatlant tartanak fent, de a közvilágítás esetében is komoly összegről beszélünk: tavaly kb. 240 millió forintot kellett fizetni a szombathelyi közvilágításra, ez idén kb. 300 millió forint lesz majd. A Weöres Sándor Színház működéséhez is közel 100 millió forintot kell hozzátennie a városnak, mert a magyar állam olyan szerződést kíván kötni a városokkal, hogy csak annyi pénzt hajlandó betenni, amennyit a város, tehát most meg kell emelnie a támogatást a városnak, hogy a színház megkapja az eddigi állami támogatást.
A fórumon kitértek a NAV-ellenőrzésekre is: az adó 1%-ról záradékolni kell a számlákat és a cél szerinti tevékenységhez, működési feltételhez kötötten használhatják fel a szervezetek. A tanácskozáson a Viva Savaria egészségfejlesztési program részleteiről is tájékoztatták a civileket. A cselekvési tervet a februári közgyűlésen tárgyalják a képviselők.
CzB
Fotó: Nagy Jácint

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.