Nem rezelt be az EP Kínától
A demokratikus folyamatokba való külföldi beavatkozással foglalkozó EP-bizottság (INGE) tagjai háromnapos látogatáson tartózkodnak Tajvanon. A tizenhárom fős küldöttség szerdán érkezett, és már aznap tárgyalt Szu Ceng-csang tajvani kormányfővel.
„Itt az ideje, hogy az Európai Unió fokozza együttműködését Tajvannal. Nagyon egyszerű és világos üzenettel érkeztünk. Nem vagytok egyedül. Európa mellettetek áll” – mondta Raphaël Glucksmann, az EP-küldöttség francia vezetője a tajvani elnökkel folytatott tárgyalásokon. Glucksmann arról beszélt, hogy az EU az önkényuralmi rezsimek által szervezett nagyszabású akciókkal szembesül, amelyek a demokráciák megosztását és meggyöngítését célozzák. A küldöttség azt reméli, hogy ismereteket szerez Tajvantól az effajta beavatkozásokkal szembeni képességeiről.
Caj Jing-ven rendkívüli jelentőségűnek nevezte az uniós küldöttség látogatását. Kijelentette, hogy Tajvan kész megosztani az unióval a dezinformáció elleni küzdelemmel kapcsolatos tapasztalatait, és „demokratikus szövetséget” kíván létrehozni a megtévesztő információk elleni küzdelemben.
Hírügynökségi kommentárok szerint Kína rendszeresen hajt végre kibertámadásokat, és dezinformációs kampányt folytat Tajpej ellen. A tajvani kormány szerint a szigetet havonta harmincmillió kibertámadás éri. Vang Ven-pin, a kínai külügyminisztérium szóvivője csütörtöki sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a Kína és az EU közötti kapcsolatok fogják megsínyleni, ha Brüsszel nem hagy fel a Tajvan függetlenségét propagáló, szakadár erőknek címzett, helytelen üzenetek küldésével.
Októberben az Európai Parlament elfogadott egy jogilag nem kötelező határozatot, amelyben az EU és Tajvan közötti politikai kapcsolatok erősítése mellett szállt síkra, és arra szólított fel, hogy az unió tajpeji képviseleti irodáját ezentúl az Európai Unió tajvani irodájának nevezzék át. A dokumentumban azt is kezdeményezték, hogy az unió kössön a szigettel kétoldalú beruházási megállapodást. Kína elhibázott üzenetnek minősítette az EP-határozatot.
A mostani látogatásra olyan időszakban került sor, amikor a nyugati országokban egyre kedvezőtlenebb Peking megítélése, és egyidejűleg növekszik Tajvan támogatottsága.
(Borítókép: Raphaël Glucksmann Fotó: Alain ROLLAND / EP)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.