Milliókkal húzták le a német pénzügyminisztériumot magyarok
A két ügy cselekménye szinte teljesen azonos: az ismeretlen tettes 2018 és 2019 őszén megkérte ismerősét, a vádlottat, hogy saját és/vagy gyermekei részére nyisson bankszámlákat, amelyekről külföldről érkező pénzösszegeket kell majd készpénzben felvennie és neki átadnia. Az egyik nő öt, míg a másik négy új bankszámlát nyitott. Ezek sorszámát úgy adták át ismerősüknek, hogy tisztában voltak vele, azokra valamilyen büntetendő cselekményből származó pénz megszerzése miatt volt szükség.
Az ismertlen tettesek magánszemélyek nevében nyújtottak be jóvátételi kérelmeket a Német Szövetségi Köztársaság Pénzügyminisztériumához. Ezek összege a második világháborúban nemzetiszocialista üldöztetésnek kitett, nem zsidó származású személyek esetében 2.556 euró (éppen aktuális árfolyamon körülbelül 830.000 forint) volt. A 2018 novembere és 2019 szeptembere között összesen 15, többségében nem létező személy adataival, hamis dokumentumokkal jogtalanul igényelt összegek forrása a német költségvetés volt.
Az első ügy vádlottjának és gyermekeinek számláira összesen 7.523.768 forintot utaltak át, amelyből 7.378.000 forintot a nő készpénzben felvett, majd átadott az ismeretlen tettesnek. A fennmaradó közel 150.000 forintból körülbelül 60.000 forintot magára költött, a többit pedig a számlavezető bankok költségként levonták.
A második esetben a vádlott gyermekeinek számlájára összesen 5.066.536 forint érkezett, amelyből 5.030.000 forintot a nő készpénzben felvett, majd átadott az ismeretlen tettesnek. A fennmaradó körülbelül 36.000 forintot a számlavezető bank költségként számolta el.
A Zalaegerszegi Járásbíróság a két ügyben 2024. február 21-én és 2024. február 29-én tartott előkészítő ülést. A vádlottak mindkét esetben elismerték bűnösségüket és lemondtak a tárgyaláshoz való jogukról. A bíróság pénzmosás bűntettében mondta ki őket bűnösnek, ezért az első ügy vádlottját 1 év 9 hónap, míg a második ügy vádlottját 1 év 4 hónap börtönbüntetésre ítélte, mindkét nő esetében a szabadságvesztés végrehajtását 3 év próbaidőre függesztette fel. Mindkét ítélet jogerős – közölte a Zalaegerszegi Törvényszék.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.