Nemzetközi projekt során tanulják a vályogos építést Szombathelyen
Mint írják, az Eurevita Pannonia projekt célja a hagyományos mesterségek újjáélesztése, az építő technikák megőrzése határon átnyúló újszerű intézményi együttműködések kialakításával, innovatív gyakorlati tudást elsajátítását célzó oktatások megtartásával. A fent leírt célok eléréséhez kapcsolódóan, 2021 augusztusában „Agyag- és földtechnikák” (vályog technikák) című szaktechnikai oktatást valósít meg a Vasi Skanzenben.
Mint ahogy az ismert, az egyik legrégebbi, ősidők óta alkalmazott építőanyag az agyag. A Pannon-régió népi építészetének is egyik fő meghatározó anyaga (a fa mellett). Egykor gyakorlatilag nem volt olyan parasztember, aki ne értett volna a használatához. Napjainkban az agyag, mint alapanyag reneszánszát éli. Alkalmazására számos helyen rábukkanhatunk, mivel jó hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik, sőt a fenntartható fejlődés szempontjából sem elhanyagolható tekintve, hogy ennek az alapanyagnak van az egyik legkisebb ökológiai lábnyoma. Még ma is számos műemléki, egyéb kulturális örökségvédelem alatt álló épület falszerkezeti- vagy a falfelületeket borító vakoló anyaga. Az agyag és földtechnikák, együttes nevén vályogtechnikák elsajátításával, az ilyen épületek tulajdonosai a karbantartási, felújítási munkák nagy részét maguk is el tudják elvégezni.
Hogy melyik konkrét technikákat sajátíthatják el elsősorban az oktatáson résztvevők? Különböző alapanyagú falak tapasztási technikáit, úgynevezett döngölt agyagpadlók, és a falszerkezetek közül az archaikus paticsfal (vázszerkezetes, tapasztott sövényfal) készítését. Végül, de nem utolsó sorban, a múlt évszázad közepén is még gyakran alkalmazott általános kalodák közé döngölt tömés fal készítésének technikáit - fogalmaznak.
Az oktatás teljes egészében magyar nyelven zajlik, szakavatott, nagy tapasztalattal rendelkező elméleti és gyakorlati oktatók/mesteremberek bevonásával.
Maga a teljes projekt 30 hónapon át zajlik, mintegy 70 millió forintos költségvetéssel, mely 85 %-ban EU-forrásból (Európai Regionális Fejlesztési Alap), 10%-ban állami, 5-%-ban pedig önkormányzati támogatásból valósul meg.
Az eseményt a Szombathelyi Televízió élőben közvetítette:
Fotó: Bonyhádi Zoltán/szombathely.hu
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.