Népszámlálás 2022 – Feleljünk, egymásért!
Csaknem ötmillióan töltötték ki online a népszámlálási kérdőívet országszerte. A Központi Statisztikai Hivatal kezdettől fogva arra buzdított mindenkit, hogy válassza a válaszadás internetes formáját, hiszen ez az egyszerűbb és gyorsabb megoldás. Sokan az utolsó pillanatra hagyták a lakás- és személyi kérdőívek kitöltését, ezért a vasárnap éjféli határidőt szerda délelőtt 10 óráig meghosszabbították. Amint az online adatszolgáltatási időszak lezárult, elindultak a számlálóbiztosok, hogy személyesen keressék fel a háztartásokat, ahonnan nem érkeztek be internetes válaszok. Szombathelyen 145-en vesznek részt az összeírásban, ők már letették az ehhez szükséges vizsgát, megkapták az adatfelvételhez a tabletet, az igazolványt és a címlistát.
Népszámlálás anno
Az első ismert népszámlálást a világon Mezopotámiában tartották. Később a Római Birodalomban vált rendszeressé, akkoriban cenzusokat szerveztek. Hosszú szünet után a 16. századtól Európa egy-egy államában végeztek népesség-összeírást, Magyarországon az első átfogó népszámlálást II. József idejében, 1784-87-ig hajtották végre. Az első hivatalos összeírás 1869-70-ben volt, ettől kezdve tízévente rendezték meg, mindig a nullával végződő esztendőkben, egészen 2001-ig, amikor az Európai Unió kérésére áttértünk az 1-es számmal végződő évekre. 2021-ben tartották volna a mostani népszámlálást, de a covid-járvány miatt elhalasztották.
– Régebben azért végeztek népszámlálást, hogy megtudják, hány hadra fogható férfi és mennyi adófizető él az országban. Csak a férfiakat számolták össze, és felszorozták annyival, ahány tagja volt egy átlagos családnak. Az összeírás pillanatnyi célja a mostani helyzet ábrázolása, hogy megtudjuk, hányan vagyunk. De ezen túl számos hasznos információval szolgál, ami nekünk, kutatóknak kifejezetten izgalmas – mondta el kérdésünkre Csapó Tamás nyugalmazott egyetemi magántanár, aki népességföldrajzzal is foglalkozik.
Hasznos adatsorok
A népszámlálás a lélekszámon túl kiterjed különböző népességszerkezeti mutatókra – nem- és korösszetétel, iskolai végzettség – és néhány olyan szenzitív kérdés is van, amire nem kötelező válaszolni, például a nemzetiség hovatartozásra, az anyanyelvre vagy a vallásra vonatkozóan. Az összeírás képet ad az aktuális lakásviszonyokról, életkörülményekről is. A folyamat végén a statisztikai hivatalhoz jókora adattömeg érkezik be, ennek elemzése évekig eltart.
– Napjaink államai, kormányai hosszabb távra is szeretnének tervezni. Ehhez ismerniük kell a mostani állapotot, a tendenciákat, és hogy mi várható a közeljövőben. Például, ha most megtudják, hány iskoláskor előtt álló gyerek van, és melyik évben hány gyerek született, prognosztizálható, hogy később mennyi iskolai, óvodai férőhelyre lesz szükség. Ugyanez igaz a munkaerőpiacra is. Látni kell, mennyi az aktív korú, hányan lesznek nyugdíjasok, mennyi a szülőképes nő. Ezek mind nagyon fontos mutatók a jövő döntéseihez – húzta alá Csapó Tamás.
A felmérésből az is kiderül majd, mekkora mértékű a népességfogyás. Magyarországon 1980 óta csökken a lakosság lélekszáma, kevesebben születnek, mint ahányan meghalnak.
– A helyzet az ezredforduló után vált igazán aggasztóvá. A 2010 utáni családpolitika valamit javított rajta, de a trendet nem fordította meg. A népességszám csökken, de megjegyzem, ez nemcsak a természetes fogyás következménye, hanem az elvándorlásé is – tájékoztatott a kutató.
Megint jönnek, kopogtatnak
A számlálóbiztosok névre szóló, egyedi azonosítószámmal ellátott igazolvánnyal rendelkeznek. Ezt kötelesek felmutatni, ha valahová becsengetnek. Kilétüket a 06-80/080-143-as információs telefonszámon lehet ellenőrizni. Az összeírók a hét minden napján dolgoznak. Ha az adott címen nem járnak sikerrel, otthagynak egy értesítőt, megjelölve a következő időpontot, amikor érkeznek, továbbá a telefonszámukat is megadják. Ezen keresztül külön is lehet időpontot egyeztetni. A számlálóbiztosok összesen három alkalommal tesznek kísérletet arra, hogy elérjék az adott lakcímen élőket.
A számlálóbiztost nem kötelező beengedni a lakásba, az adatfelvétel történhet a folyosón, az udvaron vagy más közösségi helyiségben. A biztosok segítenek a kérdések értelmezésében, a válaszokat tableten rögzítik, és online küldik a KSH felé. Titoktartási nyilatkozat aláírásával vállalják, hogy a kapott válaszokat, illetve a tudomásukra jutott egyéb információkat bizalmasan kezelik. Egy két-három fős háztartás esetében az adatfelvétel nagyjából fél órát vesz igénybe.
A népszámlálás november 20-ig tart, az abban való részvétel mindenki számára kötelező. Aki lemarad róla, november 28-ig a települési jegyzőknél jelentkezve, pótösszeírás keretében vehet részt benne.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.