Népszavazást kezdeményez Karsai Dániel és a Momentum az eutanáziáról
A kérdés iránt megnyilvánuló rendkívüli társadalmi érdeklődés és támogatás miatt úgy gondoltuk, hogy a népszavazás kiváló eszköz a közéleti párbeszéd folytatására és bővítésére, írta Facebook-oldalán Karsai Dániel.
A két benyújtott kérdés:
- Akarja-e ön, hogy az Országgyűlés úgy módosítsa a Büntető Törvénykönyv öngyilkosságban közreműködést bűncselekménnyé nyilvánító szabályát, hogy az ne vonatkozzon azon teljes cselekvőképességgel rendelkező személyeknek nyújtott segítségre, akik gyógyíthatatlan, számukra elviselhetetlen mértékű fizikai vagy mentális szenvedést okozó, és emiatt az emberi méltósággal összeegyeztethetetlen halálos betegségben szenvednek, és az állapotukban nem várható javulás.
- Akarja-e ön, hogy az Országgyűlés úgy módosítsa a Büntető Törvénykönyv öngyilkosságban közreműködést bűncselekménnyé nyilvánító szabályát, hogy az ne vonatkozzon azon teljes cselekvőképességgel rendelkező személyeknek nyújtott segítségre, akik fizikai állapotuk okán az emberi méltósággal összeegyeztethetetlen, vagy a javulás lehetősége nélküli helyzetben vannak.
Ha a hatóság átengedi a javaslatot, 200 ezer aláírásra lesz szükség, hogy a kérdésről népszavazás legyen. A Momentum abban bízik, hogy június 9-én, az EP- és önkormányzati választásokkal egy időben lehet majd szavazni a két kérdésről.
A 46 éves Karsai a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságára nyújtott be perkérelmet azért, hogy maga dönthessen az élete végéről. Az aktív életvégi döntések ugyanis nem legálisak Magyarországon. Tavaly nyáron diagnosztizáltak nála ALS-betegséget, ami a központi idegrendszer mozgásért, beszédért, nyelésért és légzésért felelős izmainak pusztulásával, idővel teljes bénulással és fulladással jár. A betegség nem gyógyítható.
A beteg alkotmányjogász pár napja, segítséggel, a Parlamentbe is elment, hogy párbeszédet kezdeményezzen kormánypárti képviselőkkel, de egyedül Kósa Lajos volt az, aki megígérte, hogy leül vel egy négyzemközti találkozóra.
Fotó: illusztráció/Pexels
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.