Nincs vesztenivalójuk – több szombathelyi iskola csatlakozott az országos sztrájkhoz
Mint arról múlt héten beszámoltunk, szerdán, a pedagógusok világnapjához kapcsolódóan országszerte szerveztek pedagógusok diákokkal és szülőkkel közösen tiltakozó akciókat, egyrészt közvetlenül reagálva a jogellenes pedagógus-elbocsátásokra, másrészt, hogy ismételten felhívják a figyelmet az oktatásban uralkodó tarthatatlan, katasztrófa felé sodródó állapotra. A szerda este több tízezer fős tüntetéssel zárult a Kossuth téren. Azóta szinte naponta hallunk újabb elbocsátásról, elbocsátással fenyegető levelekről a tankerületek részéről, illetve tiltakozó akciókról, legyen az flashmob, sztrájk, engedetlenség vagy élőláncos megmozdulás.
Úgy tűnik, az iskolák és a szakszervezetek nem hagyják abba a tiltakozást, és a diákok is akciókkal készülnek. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete arra kérte a pedagógusokat, hogy ma,14-én csatlakozzanak a sztrájkhoz. „Annak érdekében, hogy az oktatásban dolgozók hangot adhassanak jogos felháborodásuknak, 2022. október 5. után október 14-re is a folyamatban levő gördülő sztrájk részeként országos sztrájkot hirdetünk” – olvasható októberi Facebook-bejegyzésükben. Október 14-én lesz ugyanis egy éve, hogy a PDSZ és PSZ megfogalmazta sztrájkköveteléseit, melyet másnap eljuttattak a miniszterelnöknek, s melyekkel kapcsolatban előrelépés azóta nem történt.
Szombathelyen péntek reggel a Gayer parkban flashmobot tartottak a Zrínyi Ilona Általános Iskola és a Kanizsai Dorottya Gimnázium pedagógusai és diákjai. A park sportpályáján élőláncot alkottak, újra előkerültek a "Pedagógus vagyok, engedetlen polgár" és a "Szabad ország, szabad oktatás" feliratú transzparensek. Az élőlánc alkotta kör közepén piros ruhás pedagógusok formálták meg a piros felkiáltójelet, tiltakozásuk legújabb szimbólumát. Elhangzottak a pedagógustüntetések ikonikus dalai, a Mi vagyunk a grund és a noÁr Tanítani akarunk! című száma. "Nagy a világ, és rá se ránt,, hogy errefelé a követ ki veti ránk"; "embereknek nézzetek minket, és ne hülyének" – a hatástalannak bizonyuló demonstrációk lassan átszínezik a dalok hangsúlyait, hiszen a kormány éppen egy éve alázza meg azzal a pedagógusokat, hogy nem veszi komolyan őket. A megmozduláson a város diákpolgármestere, Imre Marcell megköszönte diáktársainak, hogy eljöttek erre a demonstrációra, és örömét fejezte ki, hogy meg tudták alkotni a tiltakozás szimbólumát. Felhívta a figyelmet az október 28-án 16.30-ra tervezett tüntetésre a városháza előtti téren, mely ismét azt a célt fogja szolgálni, hogy kiálljanak magukért és a tanáraikért.
A Szombathelyi Nagy Lajos Gimnáziumban 26 pedagógus sztrájkolt, és flashmobbal is készültek pénteken. A megmozduláshoz az ADOM Diákmozgalom tagjai is csatlakoztak: reggel 8-kor az iskola sportpályáján a mozgalom aktív tagja, az NLG tanulója, Bozai Ákos mondott beszédet, melyben kiemelte, hogy a PDSZ éppen egy éve kezdte meg egyre radikálisabb megmozdulását, amellyel a pedagógusok elnyomott helyzetére igyekszik felhívni a kormány figyelmét, és amelynek köszönhetően ma a tanárok országszerte sztrájkolnak. A tanárhiány, a pedagógusok kifizetetlensége, motiválatlansága a diákokra nézve is komoly veszélyt, problémát jelent: a túlterheltség és a kevés fizetés miatt egyre kevesebben választják a pályát, nincs szakmai utánpótlás, azok pedig, akik szerelemből választották ezt a nemes munkát, elkezdtek más lehetőségek után kutatni. Tanárok nélkül pedig a diákok sem tudnak tanulni, nélkülük nincs jövő. Ezért gondolják úgy, hogy ma is, és minden más adandó alkalommal is ki kell állni a pedagógusok mellett, segíteni kell őket a sztrájkban és szolidárisnak kell lenni velük, hogy sose érezhessék: egyedül maradtak - hangsúlyozta Bozai Ákos. Az iskola udvarán tanárok, diákok és szülők formázták meg a tiltakozó felkiáltójelet, közösen elénekelték a Mi vagyunk a grund-ot, majd tanárok, diákok és szülők együtt állták és sétálták körül egymást kézen fogva a gimnázium épületét.
"A tiltakozásunk nem csak a béremelésről szól – hangsúlyozta Simonné Baranyai Zsuzsanna, az NLG-s tanárok sztrájkbizottságának elnöke –, sokkal inkább arról a tarthatatlan politikai kommunikációról, mely semmibe veszi a tanárokat. Tömegével hagyják el a pályát a kollégáink, s csak olaj a tűzre, hogy embereket rúgnak ki tiltakozási akciójuk miatt. Egyszerűen nincs már mit veszítenünk – hangsúlyozta az NLG tanára.
A konfliktus a katasztrófa felé közelít, főleg, ha a tankerületek folytatják a gyakorlatot, miszerint a polgári engedetlenségért elbocsátás jár, hiszen a mozgalmakon egyre többen vesznek részt, így akár tömeges elbocsátásokra is lehet számítani egy olyan oktatási rendszerben, ami amúgy is napról napra növekvő tanárhiánnyal küzd.
7.30-kor a Hefele Menyhért Szakképző Iskola oktatói is szolidaritási sztrájkot tartottak Szombathelyen.
TP
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.