Nőtt a háztartások vagyona az elmúlt időszakban
2020 végén ugyan csökkent a lakosság fizetőképessége, de a tavaszi lezárásokhoz képest jól teljesített a gazdaság, a lezárások második hulláma nem okozott az elsőhöz hasonló visszaesést - írták. Ezt igazolja a lakossági fizetőképesség változása is, amely nem 2020 végén, hanem a második negyedévben érte el a mélypontját a közleményben feltüntetett adatok szerint.
A tavalyi utolsó negyedévben ugyanakkor így is jelentősen romlott a fizetőképesség 2019 azonos időszakához viszonyítva - közölték. Az Intrum által összesített fizetőképességi index 2020 negyedik negyedévében 36,1-re csökkent az egy évvel korábbi 50,1-ről. A 2020-as átlag 39, míg a 2019-es 53,2 volt, ami az egyik legmagasabb éves érték az elmúlt 10 évben.
Az Intrum szerint Magyarország mostanra a kilábalási szakaszba ért, a második negyedévtől pedig fölgyorsulhat a fellendülés. Éves szinten jelentős mértékű növekedést várnak, de hangsúlyozták, hogy az infláció veszélyeztetheti a háztartások pénzügyi egyensúlyát, a hitelfizetési moratórium lejárta pedig a GDP-t és a munkanélküliséget is befolyásolhatja.
A bizonytalanságok különösen az alacsonyabb jövedelműeket érinthetik érzékenyen, ezért sok múlhat azon, hogy a döntéshozók enyhítik-e az inflációt, és megsegítik-e a rászorulókat - tették hozzá. Az elemzés a háztartások fizetőképességét az Intrum adatbázisa, a GKI Gazdaságkutató Zrt. felmérései, valamint az MNB kamatokra vonatkozó adatai alapján értékelte - olvasható a közleményben. (MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.