Pluszpénzre pályázhatnak februárban a méhészek
2020-ban 700 millió forintra emelkedett az úgynevezett csekély összegű támogatás keretösszege, amelyet a méhészek és a haszongalambtartók kérelmezhetnek. A támogatások elbírálása májusban lesz, így az idei szezonban már felhasználható az összeg a méhtartók számára.
Mayer Rudolf , az Országos Méhészeti Szövetség Szombathelyi Szervezetének alelnöke szerint a problémák jórészt a növénytermesztési gyakorlattal vannak összefüggésben. Sajnálatos módon helyenként a vadonélő beporzók, populációk 70–90 százaléka elpusztult. A méhészeknek is nagyon súlyos gondot okoz az, hogy télen Európában a méhcsaládoknak a 10–30 százaléka megsemmisül. A méhészek vissza tudják állítani az eredeti családszámot, de ez most már sziszifuszi munkát jelent.
A méhek jelenleg pihennek, a szezon áprilisban kezdődik. A méhcsaládok ebben az időszakban kezdik meg a tevékenységüket, a virágpor gyűjtését. A vándoroltatás indulására a támogatás már megérkezhet, így pont jókor nyújt segítséget. Az összeg – a tavalyi családonkénti 500 forint – az idén a duplájára nőtt. Az összeget a méhészek szabadon felhasználhatják.
Tőke János őstermelő, csempeszkopácsi méhész a méhek vándoroltatási költségeibe forgatná be a támogatást. Az ő esetében 35 családról van most jelen pillanatban szó. Ez az év folyamán természetesen változni, remélhetőleg nőni fog, ugyanis minden évben szaporít.
A méhészek támogatási kérelmét 2020. február 1-je és 28-a között nyújthatják be a Magyar Államkincstárhoz egy elektronikus űrlapon. A kérelmeket legkésőbb május 31-ig elbírálják, így a méhészek már az idei szezonban hozzájuthatnak a támogatáshoz. A támogatás kiírása azoknak a haszongalambtartóknak is szól, akiknek legalább 100 galambjuk van.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.