km/óra
  2024.11.07., csütörtök  •  Rezső napja
November 7., a magyar opera napja

November 7., a magyar opera napja

Erkel Ferenc magyar nemzeti opera megteremtője és Himnuszunk szerzője 1810. november 7-én jött világra Gyulán, ez 2013 óta a magyar opera napja is.

Mint a Paprikablog írja: "Ezen a napon nyílt újra felújítását követően a Magyar Állami Operaháznak a karmesterként, zongoristaként és pedagógusként is működő zeneszerző nevét viselő Erkel Színháza, Közép-Európa legnagyobb ültetett nézőtérű teátruma, ahol generációk szerethették meg az operák sokszínű világát.

Az opera olasz eredetű szó, dalművet jelent (másként: dramma per musica). Vokális-hangszeres drámai színpadi műfaj, melyben a szerepeket éneklik. Az opera három-négy, ritkábban egy-, két- vagy ötfelvonásos, többnyire nyitánnyal kezdődik.

A 16. század ismert műfaja, a hangszerkísérettel ellátott egyszólamú ének, a monódia egyre bővült rövidebb drámai jelenetekkel (intermezzo), míg a század végére létrejött az első mai elemeket is magába foglaló operaelőadás. A középkori Firenzében a 17. század legelején mint hangszerekkel kísért énekbeszéd volt ismert. A század elején a velencei opera virágzott, megkezdődött a recitativo és az ária szétválása, melyek végül a nápolyi operában különültek el egymástól teljesen. A 18. század során az olasz vígopera és a vidám és komoly jeleneteket felvonultató úgynevezett semiseria életképesebbnek bizonyult a komoly operánál; erre jó példát jelentenek Mozart művei. A 19. században ugyan az olasz opera egyeduralma teljes, de kialakulnak a nemzeti operák is. Franciaországban időközben a nagyopera élte virágkorát, míg Németország a 19. században valóságos opera-nagyhatalommá nőtte ki magát, így például Richard Wagner az ún. wagneri zenedráma megteremtésével erősítette a műfaj drámaiságát." (Wikipédia)

A magyar opera kezdetét Chudy József Pikkó herceg és Jutka Perzsi című daljátékának 1793. május 6-ai, budai ősbemutatójától szokás számítani. E mű zenéje elveszett. Az első, mai értelemben vett magyar opera Ruzitska József (kb. 1775–1883) Béla futása című műve volt. Ezt az operát 1822-ben mutatták be. A világon a legismertebb egész estés magyar opera minden kétséget kizárólag Goldmark Károly műve, a Sába királynője. Először 1875-ben, Liszt Ferenc segítségével állították színpadra a bécsi Hofoperben, majd Pesten is sikert aratott. A bibliai témájú alkotást már a komponista életében kilenc nyelven játszották a világ harminc dalszínházában; az egyéni hangvételű mű Goldmark Károlyt az operairodalom legnagyobb szerzői közé emelte. A Sába királynőjének keleti meséje minden jelentős színpadon látható volt, bár ritkán játsszák, mivel a rendkívül látványos előadás hatalmas apparátust és díszletet igényel."

Savaria Fórum 33. évfolyam 38. szám - 2024.10.31.
Savaria Fórum 33. évfolyam 38. szám - 2024.10.31.
tematikus oldalak
legfrissebbek
Szeptemberben visszaesett a fogyasztás, a KSH szerint az árvíz miatt
A kiskereskedelem árvíz miatti átmeneti lassulása után további gyorsulás várható. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint 2024 szeptemberében éves alapon a forgalom 1,7 százalékkal bővült. Az éves alapú növekedés lassulása, illetve a kiskereskedelmi forgalom előző hónaphoz képest 1,4 százalékkal történt mérséklődése egyértelműen átmeneti jelenség, amelyet nagyrészt az árvíz, illetve annak kereskedelemre gyakorolt hatása okozott - emelte ki a legfrissebb adatokhoz fűzött kommentárjában csütörtökön a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Kiégett a bérlakás, amíg a lakó dolgozott – másodszor volt tűz a férfinél
A lakó távollétében keletkezett tűz egy szombathelyi bárlakásban, a Gárdonyi Géza utcai komfort nélküli társasházban, Szombathelyen. Az épület egyike annak a háromnak, amit a közeljövőben szanálnak.
Az ország több pontján is veszélyessé vált a levegő minősége
A szálló por miatt az ország több pontján veszélyessé vált a levegő minősége - derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) csütörtökön közzétett, az előző napi méréseket ismertető térképének adataiból.
Marosvásárhelyi és szombathelyi bolyais tanárok a nyugati gyepű mentén
Similis simili gaudet (Hasonló a hasonlónak örül) - tartja az antik mondás, melynek igazságát igazolta a hetven marosvásárhelyi és szombathelyi bolyais tanár a Bolyai 2x program megvalósításával. A tantestület 30 fős delegációja 2024 pünkösdjén töltött 5 napot Erdélyországban a Bolyai Farkas Elméleti Líceum vendégeként, s járta be Dél-Erdély és Szászföld csodáit, október végén pedig testvériskolánk 42 fős küldöttsége viszonozta a látogatást, olvasható a Bolyai Bolyongó Facebook bejegyzésében.
A Nemzeti Művelődési Intézet által alapított szakmai elismeréseket adtak át
Kiemelkedő közösségépítő tevékenységet végző szakemberek, önkéntesek és önkormányzatok vehették át a Nemzeti Művelődési Intézet által alapított díjakat a szervezet XX. jubileumi stratégiai konferenciájának keretében. Kitüntették Varga Albint, a Gencsapáti Művelődési Ház és Könyvtár igazgatóját is.