km/óra
  2024.11.26., kedd  •  Virág napja
Nyugati gyepű: az őrök földjén

Nyugati gyepű: az őrök földjén

Gyepűfüzes, Lődös, Alsó- és Felsőőr, Alsó- és Felsőlövő, Horvátlövő, Felsőcsatár, Őriszentpéter – a történelmi és a mai Vas megye területén számos helynév jelzi, hogy a honfoglalók, majd a megalakuló magyar állam is szervezett módon védte a határait. Az egykori gyepűről, védművekről, őrökről dr. Zágorhidi Czigány Balázs történész-muzeológussal beszélgettünk, autentikus helyszínen, a Vasvár melletti Vaskapunál és sáncnál.

A történeti leírások szerint már a honfoglaló magyarok gyepűvel vették körbe a területüket, a gyepű pedig nem védővonalat, hanem olyan széles sávot (80-100 kilométer vagy akár több is) jelentett az ország lakott részei körül, ami természetes védelmet nyújtott a támadók ellen, összegezte Zágorhidi Czigány Balázs. A táj a Dunántúl nyugati részen teljesen másképp festett több mint ezer évvel ezelőtt: hatalmas erdőségek, széles, csak néhol átjárható folyóvölgyek, mocsarak és kevés út. A gyepű őrzőinek fő feladata ennek a határzónának az ellenőrzése volt.

A 10-11. században valószínűleg a jól ismert történelmi határokról nyugatabbra esett a gyepűterület, az osztrák kutatók is úgy tartják, a Grazi-medence, az Alpok keleti része, a Fischa folyó is magyar fennhatóság alatt állt – ismertette a korabeli helyzetet a történész. – Nem lakott, hanem a magyarok által ellenőrzött vidékként kell elképzelni a gyepűt, a kelet felé eső részen pedig az ország ténylegesen lakott vidékeit valamilyen védelmi rendszerrel igyekeztek óvni.

Ha a Dunántúlt nézzük, akkor Hanságban duzzasztógátakkal, csatornákkal tudták szabályozni a folyók, vízfolyások szintjét, képesek voltak elárasztani a gyepűterületet, ezzel megbénítva a felvonuló hadakat. Innét délre a Rába, Rábca volt a természetes védvonal, a folyóknál az átkelőket védték kiemelten. Nem véletlen, hogy az egyetlen ismert és korai magyar temető Ikerváron került elő, ahol szintén át lehetett kelni a Rábán.

A Vasvár melletti fennsíkot, rajta az Itália irányába vezető úttal, észak felől a Rába, dél felől a Sárvíz és a Zala mocsaras árterülete veszi körbe, így a 10-11. század fordulóján felépült sánccal ezt a fontos útvonalat – amelyet a Katonák útjának neveztek – védték. A Vasvár határában jól megmaradt védmű impozáns méretű: nyugati oldalán hatalmas árok övezte, a sáncot faszerkezetre emelték, a felső részét palánk vagy cölöpsor védte, 8 kilométer hosszan állta útját a nyugat felől érkező ellenségnek.

Egyetlen helyen van rajta átjáró: ez az úgynevezett Vaskapu. Délnyugatra, a mai Muraszombat és Radkersburg környékén szintén épült egy sánc, az ottani átjárót Német-kapunak hívták, és az a kései Árpád-korban az ország kapuja volt. A Vasvár melletti átjáró azért érdekes, mert az Árpád-kor közepétől innét keletre kezdődött az ország lakott része, nyugatra volt az Őrség, a senki földje. Ezen telepítették le az őrök különböző csoportjait, ezek tagjai aztán az idők során nemesekké váltak – kivéve a mai őrségi részeken élőket, akik jóval később próbálták a nemesi jogaikat visszaszerezni.

A zalai Göcsej is Őrvidék volt, a mai Burgenland területén élők (Alsó- és Felsőőr, Őrsziget) szintén az őrök leszármazottjai, de voltak a Rábát felügyelő őrök is. A 12. században aztán kezdtek betelepülni mindkét oldalról a gyepűterületre, a magyar határ a LajtaLapincs vonal környékén rögzült, a Muraköz határa később alakult ki. Még jóval előtte a magyar oldalon létrejöttek a várispánságok, a korai időkben is voltak határvárak, mint például Pinkaóvár, Vasvár, Karakó, Kapuvár, Sopron, Moson. Szent István korában aztán ezekből – de nem mindegyikből – alakultak ki a megyeközpontok.

Vasvárból például igen, ám Karakóból nem lett megye, holott voltak földjei, katonáskodó határvédő népei. A 12. és a 13. században a gyepűterületen felépülnek a kővárak, ezeknek az uradalmak kiszolgálására idegen területről hoznak telepeseket. A délnyugati részre szláv nyelvűeket, ebből lesz a felsőlendvai uradalom, elszórva megmaradtak a magyar nemesi falvak, az egykori őrtelepekre emlékeztetve. A mai Őrség is nyelvhatár, a délre eső területet Tótságként emlegetik, ami szlovén jelent, helyben így hívják őket. A Rábától északra bajor és osztrák telepesek érkeztek, a Dobra, Szalónak, Németújvár, Léka, Kőszeg vársor a 12. század végén, a 13. elején épül fel. A gyepű, mint terület, a vasi nyelvjárásban a mai napig él, a szőlőhegyeket körülvevő két-három méter széles élő sövényt nevezik gyepűnek.

 

Ásatás a sáncnál

Zágorhidi Czigány Bertalan régész vezeti az ásatást a vasvári sáncnál, Pázmány Péter Katolikus Egyetem régészhallgatói és munkatársai több hete dolgoznak együttműködésben a Savaria Múzeummal és a Vasvári Helytörténeti Múzeummal. A sáncon átvágást végeznek, az építmény keletkezésének idejére és a szerkezetére kíváncsiak a szakemberek. Előkerültek a sánc faszerkezetének darabjai, kormeghatározással lehet tisztázni a keletkezés idejét és azt, hogy valóban a 10. és 11. század fordulóján kiépülő határvédelmi rendszerhez kapcsolódik-e.

 

TT

Fotó: Nagy Jácint

Savaria Fórum 33. évfolyam 41. szám - 2024.11.22.
Savaria Fórum 33. évfolyam 41. szám - 2024.11.22.
tematikus oldalak
legolvasottabbak
Adventi vásár Szombathely 2024: Itt a teljes program!
November 22-én, pénteken hivatalosan is megnyílik a szombathelyi adventi vásár. Egészen december 23-ig vár kicsiket és nagyokat az ünnepi fényekbe öltözött Fő tér a már hagyományosnak számító elemekkel és természetesen sok izgalmas újdonsággal is.
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Pokol Csöngén: egy matracon kuporgott az illegális állatszaporító, miközben zajlott az állatmentés
A beszámolók alapján több tucat, vagy akár száznál is több, rendkívül rossz körülmények között tartott kutyát és állati tetemeket találtak az állatvédők, akik a hatóságok kíséretében érkeztek a Vas vármegyében élő osztrák asszony házához.
Csöngei kutyaszaporító: osztrák papírjai voltak az állatoknak?
A Kronen Zeitung is beszámolt a hatóságok és az állatvédők csöngei akciójáról: egy osztrák nő ingatlanján száznál is több, rendkívül rossz körülmények között tartott kutyát és állati tetemeket találtak. 
Szombathely Deák Ferenc utca 3. alatti gyermekorvosi rendelő - Dr. Gecse-Kálózi Patrícia rendelési idő
Dr. Gecse-Kálózi Patrícia gyermekorvos rendelési ideje 2024-ben március 1-től a Deák Ferenc utcai gyermekorvosi rendelőben, Szombathelyen.
legfrissebbek
Lakásdekor, bútor, könyv - ilyen a kínálat az ünnepek előtt a SZOVA Újrahasználati Központjában
Alig egy hónap múlva itt a karácsony, érdemes benézni a Vasút utca 15. alatti Újrahasználati Központba, hívja fel a figyelmet rá a városgazdálkodási nonprofit cég, amelytől a piacinál kedvezőbb áron lehet bútorokat, berendezéseket, konyhai- és sporteszközöket vásárolni.
Hároméves bérmegállapodást írt alá a kormány és a szociális partnerek, de mégsincs minden kőbe vésve
A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) hétfőn véglegesítette a következő három évre szóló bérmegállapodást, 2025-ben 9%-kal nő a minimálbér és 7%-kal a garantált bérminimum. Az éves emelés mértékét az inflációhoz és a GDP-növekedéshez is kötötték.
Fiatal sofőr nyári gumival sodródott át a szembejövő sávba a Muskátli utcában – ütközés lett a vége
Egy megcsúszó Fiat személygépkocsi ütközött egy Forddal hétfő este Szombathelyen, a Muskátli utcában, számolt be róla a 112Press.hu. A baleset során a Fiat utasa fejsérülést szenvedett, és kórházba szállították.
Újra a kiberbiztonságról - ma folytatódik a programsorozat
Folytatódik a népszerű Kiberpont rendezvénysorozat a szombathelyi Berzsenyi Dániel Könyvtárban.
Kosárlabda: heroikus küzdelem után szenvedett vereséget Szombathelyen a férfi válogatott Törökországtól (képgalériával)
A mieink mélyről jöttek vissza, majd 66-60-ra is vezettek, a végén azonban mégis a törökök örülhettek 81-76-os idegenbeli sikernek.