Ökológiai kutatás veszi kezdetét Szombathelyen
Mint írják, a Kárpát-medencét felölelő tudományos vizsgálat célja, hogy a településeket körülvevő táj használatának és szerkezetének függvényében a legfontosabb élőlénycsoportok sokféleségét (biodiverzitását) és ökoszisztéma-szolgáltatásait (pl. beporzás, biológiai védekezés, növényi produkció) felmérjék, valamint ezekről a lakosság véleményét felderítsék. A „Biodiverzitás a mezőgazdaság és az urbanizáció szorításában” (KKP 133839) című kutatást a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Élvonal kiválósági pályázat keretei között fogják végezni együttműködő tudományos szervezetekkel, a Debreceni Egyetemmel, a Pécsi Tudományegyetemmel, a Pannon Egyetemmel, a Kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemmel és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel.
A felmérésre Szombathelyen 2023. március vége és október hónap között kerül sor. A vizsgálatok keretében növény, ízeltlábú, valamint madártani felméréseket fognak végezni a következő helyszíneken:
- Ezredévi park
- Fitnesz park - Csónakázótó
- Pelikán park
- Brenner park
Ebben az időszakban a szakemberek madarakat fognak a parkokban megfigyelni a kora reggeli órákban két alkalommal (április vége-május), növényzetet vizsgálnak, néhányan pedig ízeltlábú fajokat gyűjtenek rovarporszívóval tavasszal és nyáron. Ezenkívül a parkok központjában elhelyezkedő megfelelő fára fognak kihelyezni fészekcsapdákat (rovarhoteleket), melyek tavasztól kora őszig lesznek kint. Ezekkel apró, magányos méheket és darazsakat gyűjtenek; ezek nem agresszívak, nem támadják vagy szúrják meg az embert.
A városi zöldfelületek, mint a parkok megfelelő kezelés és környezeti feltételek mellett támogathatják a biodiverzitást, menedéket és táplálékforrásokat biztosítva számos növény- és állatfajnak. Ezek a kutatások adatokat szolgáltatnak a városi biodiverzitásáról, a hozzájuk kapcsolódó ökoszisztéma-szolgáltatásokról, valamint ezek társadalmi és gazdasági összefüggéseiről. Az eredmények hozzájárulhatnak a helyi zöldinfrastruktúra felméréséhez és fejlesztéséhez és olyan jó gyakorlatok kidolgozásához, amelyek fenntartják vagy növelik a különböző élőlénycsoportok diverzitását és ökoszisztéma-szolgáltatásait Szombathelyen.
A kutatás sikere érdekében fontos lenne, hogy a kihelyezett rovarhotel csapdák érintetlenek maradjanak, valamint, hogy a munkavégzéseket a helyi lakosok megértéssel fogadják, hívják fel a figyelmet.
Bővebb leírást a kutatás jelentőségéről, céljairól, módszereiről ezen a honlapon lehet bővebben olvasni.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.