Okos város: ablakot nyitnak a jövőre
Digi-lét kérdések címmel indult előadássorozat az AGORA MSH-ban. Az egymásra épülő, workshop-jellegű programsorozat előadásai a digitális eszközök és technológiák, a digitális kompetenciák és megoldások bemutatásához, a digitális eszközök, megoldások és az „okosvilág" útvesztőiben való eligazodáshoz nyújtanak segítséget, tudtuk meg dr. Nemes Józseftől, az ELTE Informatikai Karának egyetemi docensétől.
– A 21. században az informatika lett az első számú stratégiai ágazat, az információ feldolgozása, felfogása, megjelenítése és tárolása – tette hozzá. – Két technológiát alkalmaztak, az analógot és a digitálist, ez utóbbi került inkább előtérbe, mivel ezek az információs jelek előnyösebben használhatók. Sokkal jobban, gyorsabban megoldhatók velük bizonyos műszaki problémák, ezáltal a digi-lét került előtérbe.
Ezek a megoldások kiválthatják, amit eddig személyesen vagy manuálisan végeztünk, olyan módszerek, amelyek az életet megkönnyíthetik. Dr. Nemes József kiemelte, hogy mint mindennek, ennek is megvan az előnye és a hátránya is. Ám feltételezhető, hogy több lesz az előnye, mint a hagyományos megoldásoknak. Éppen ezért kell nap mint nap beszélni róla, erre épül ez az előadássorozat is. Volt már szó a digitális fényképek tárolásáról és szerkesztéséről, az online ügyintézésről a neten, az elektronikus és biztonságos levelezési szokásokról. Október 21-én pedig az alkalmazások világába kukkantanak be.
A programsorozat nemcsak fiataloknak szól, hanem minden korosztálynak támogató tanácsokat ad a digitális eszközök, technológiák használatához.
A Digitális élménytér elnevezésű program egész december 16-ig tart majd az AGORA-MSH-ban. Itt az innováció, az élményközpontúság és a digitális tudás kerül a középpontba. A foglalkozáson meg lehet ismerkedni a jövővel: a robotika alkotóelemeivel, önvezető gépjárművekkel, grafikus programozással és a humanoid robotok világával. A foglalkozások kiscsoportos formában zajlanak, várják 9-18 éves korig iskolai csoportok, felnőtt és nyugdíjas közösségek jelentkezését.
Az Okosnak lenni menő előadásokra pedig az informatika, az okosítás és a műszaki pálya iránt érdeklődő felső tagozatos és középiskolás diákokat, valamint az „okos világ” iránt érdeklődő felnőtteket várják. Ha tudni szeretnénk, hogy miért okos az áram, hogyan válik okossá egy otthon, hogyan működnek a számítógépes hálózatok, mit jelent az okos iskola, akkor ez az ismeretterjesztő és pályaorientációt segítő programsorozat nekünk szól. Október 13-án 14.30-kor Szenzorok + motorok = robotok címmel lesz a következő előadás, novemberben pedig az okos tervekről és a mesterséges intelligenciáról beszélnek majd.
A programok ingyenesek, ám azt kérik, hogy előtte regisztráljanak.
Fotó: archív/Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.