km/óra
  2024.11.21., csütörtök  •  Olivér napja
Okoseszközök negatív hatása a társas kapcsolatokra - tanulmányt készítettek oktatók és hallgatók

Okoseszközök negatív hatása a társas kapcsolatokra - tanulmányt készítettek oktatók és hallgatók

Okoseszközeink negatív hatással lehetnek társas kapcsolatainkra: már telefonunk puszta jelenléte is képes gátolni a közelség és a bizalom érzésének kialakulását. Az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar (PPK) szombathelyi oktatói és hallgatói új tanulmányukban a technoferencia jelenségét és következményeit járták körül.

Az ELTE Savaria Egyetemi Központ közösségi oldala írt a tanulmányról. "Az okoseszközök mára már mindennapjaink szerves részévé váltak. Az utóbbi két évtizedben folyamatosan nőtt az internethasználók aránya: hazánkban 2005 és 2022 között 52 százalékos növekedés történt. Az online térben való jelenlét sokak szerint kibővítette az emberi lét terét, a közösségi médián kreált felhasználói profilok egyfajta énkiterjesztésként is értelmezhetők. Ma már mindennapos, hogy okoseszközeinket társas interakcióink, beszélgetéseink közben is használjuk, gyakran megzavarva azok folytonosságát – ezt a jelenséget nevezzük technoferenciának.

Az ELTE PPK Alkalmazott Pszichológia Kutatócsoportjának tagjai – P. Remete Eszter, Pachner Orsolya Csilla, Schrőter Petra, Simon Adél Csenge, Hartmann Vivien, Tafferner István és Aranyi Gábor – a Magyar Pszichológia Szemlében publikálták tanulmányukat, melyben a technoferencia szakirodalmát foglalják össze. A szerzők kutatómunkájuk során olyan szakcikkeket tekintettek át, melyeket 2016 – a technoferencia fogalmának megjelenése – és 2023 között publikáltak.

Technoferenciának minősül például, ha telefonunkat monitorozva figyelmen kívül hagyjuk beszélgetőpartnerünket; ha egy személyes interakció közben a beérkező értesítésekre koncentrálunk vagy ha váltogatunk a jelenléti és az online kommunikáció között. Az okostelefon-használat mértéke azonban csak közepesen erős összefüggést mutat a technoferenciával; a probléma tehát nem az eszközhasználat mennyiségében, hanem a minőségében keresendő – emelik ki a szerzők.

Az okoseszközök több szempontból hatással vannak a pszichés folyamatainkra. Kutatások kimutatták, hogy már a mobilunk puszta jelenléte is hátrányosan befolyásolja kognitív kapacitásunkat: a figyelmi rendszer csökkent működése a teljesítmény romlásához vezet. A kognitív funkciók csökkenése pedig feltételezhetően visszahat a társas interakcióink minőségére is. A kognitív funkciók mellett az okoseszközök a kapcsolódási igényünkre is hatással lehetnek: a személyes találkozásokat pótolhatja az online kapcsolati rendszerben való aktivitás, ezzel az emberek lemondhatnak a szemtől szembeni, mélyebb beszélgetésekről.

A technoferencia különösen sok nehézséget okozhat a párkapcsolatokban. Kutatások szerint a magasabb észlelt technoferencia több konfliktussal jár együtt, és ezen keresztül csökkenti a kapcsolati elégedettséget és az egyéni jóllétet. Ha valaki hosszabban megszakít egy beszélgetést egy beérkezett üzenetre vagy levélre hivatkozva, az azt az érzést kelti a másikban, hogy ő nem elég érdekes beszélgetőpartner. Az osztatlan figyelem hiánya csökkenti az intimitás megélését is.

Ráadásul az okostelefonunkat használni sem kell feltétlenül ahhoz, hogy kár keletkezzen közeli kapcsolatainkban: már az eszköz puszta jelenléte is gátolhatja az interperszonális közelség és a bizalom kialakulását – mutatnak rá a kutatók.

Egyre gyakrabban felmerülő kérdés, hogy a technológiahasználat milyen hatással van a gyerekkori fejlődésre. A tanulmányban idézett kutatások egyöntetűen kimutatták, hogy a telefon vagy tablet nyomkodása csökkenti az anyai válaszkészséget és a gyermek igényeire való érzékenységet.

Mivel a gyerekek a szülők monitorozásán és a pontos válaszreakciók értelmezésén keresztül sajátítják el érzelmeik optimális kifejezését és szabályozását, nehézséget okoz, ha a digitális eszközök megzavarják az anya-gyerek interakciók dinamikáját. Amikor a szülő a kijelzőt bámulja, gyermeke nem tud pontosan következtetni érzelmi állapotára és arckifejezései okára, úgynevezett szemlélő-tudatlanságot él át.

A technoferencia nemcsak magánéletünkben, hanem munkánkban is jelen lehet. A távolléti munka elterjedésével elvárássá vált az állandó elérhetőség, elhalványultak a munkavégzés időbeli és téri keretei. Könnyen megeshet, hogy a hívások, e-mailek szabadidős tevékenységeket vagy családi interakciókat zavarnak meg. A technoferencia egy másik negatív következménye, hogy ezek a megszakítások a dolgozók kognitív túlterheltségéhez és teljesítményük romlásához vezethetnek.

A technoferencia vizsgálata viszonylag friss kutatási irány a pszichológiában, így ahhoz, hogy pontosabban megismerjük hatását a társas kapcsolatokra, további kutatások szükségesek. Addig is érdemes lehet megfigyelnünk, interakcióink során hol vagyunk jobban jelen: az élő vagy a digitális világban."

(ELTE PPK)

Savaria Fórum 33. évfolyam 40. szám - 2024.11.15.
Savaria Fórum 33. évfolyam 40. szám - 2024.11.15.
tematikus oldalak
legolvasottabbak
Miss Universe 2024: huszárruhában és turulszárnyakkal lépett színpadra a szombathelyi Kenéz Nóra
Extrém szettben vonult végig a színpadon az elődöntő nemzeti ruhás fordulójában.
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Pokol Csöngén: egy matracon kuporgott az illegális állatszaporító, miközben zajlott az állatmentés
A beszámolók alapján több tucat, vagy akár száznál is több, rendkívül rossz körülmények között tartott kutyát és állati tetemeket találtak az állatvédők, akik a hatóságok kíséretében érkeztek a Vas vármegyében élő osztrák asszony házához.
Csöngei kutyaszaporító: osztrák papírjai voltak az állatoknak?
A Kronen Zeitung is beszámolt a hatóságok és az állatvédők csöngei akciójáról: egy osztrák nő ingatlanján száznál is több, rendkívül rossz körülmények között tartott kutyát és állati tetemeket találtak. 
Adventi vásár Szombathely 2024: Indul a visszaszámlálás! November 22-én nyit a szombathelyi adventi vásár sok programmal és újdonsággal
Egészen december 23-ig vár kicsiket és nagyokat az ünnepi fényekbe öltözött Fő tér. A már hagyományosnak számító elemek mellett izgalmas újdonságokat is tartogat az idei adventi vásár, erről tartottak sajtótájékoztatót szerda délelőtt.
legfrissebbek
Erős, viharos szél várható csütörtök estétől
Az érkező ciklon előtt és után is erős, viharos szél várható csütörtök estétől - írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán.
Szombathely környékén 2-4 centi vizes hó hullhat
Az éjszakai órákban erősen felhős, borult lesz az ég. Nyugat-délnyugat felől az esti, késő esti óráktól csapadék érkezik. Ez eleinte eső, később a térség nagy részén havas eső, havazás formájában ér földet. A várható csapadék mennyisége 5-10 mm környékén alakulhat, olvasható a Kőszegi Időjárás Előrejelzés Facebook-oldalán.
Római és kora Árpád-kori sírok kerültek elő a Szent Márton utcában
Régészeti kutatómunka folyik a Szent Márton utcában: római és kora Árpád-kori temetkezések kerültek elő. Az egyik legszebb lelet egy gazdagon díszített római sírkő, amelyen jól olvasható az elhunyt neve, az ábrázolások pedig a halált és az örök életet szimbolizálják.
Változékony idő várható a hétvégén
Változékony idő várható a hétvégén; a hőmérséklet csúcsértéke vasárnap már 4 és 11 Celsius-fok között várható, de a hóval borított tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből.
Szlovénia további hat hónappal meghosszabbította a határellenőrzést a magyar határon
A szlovén kormány csütörtöki ülésén további hat hónappal meghosszabbította a határellenőrzést a horvát és a magyar határon.