Októbertől lehet vadászni a hódokra, kizárólag engedéllyel
A hódok rengeteg kárt okoznak már Szombathely belterületén is. Januárban számoltunk be róla, hogy szinte az összes fát megrágták és kidöntötték a Perint-patak KISZ-lakótelepi szakaszán, és gátat építettek, ami partelmosást okozott. Akkor a megrágott fákat a szakemberek összedarabolták, és a hódgátakat is elbontották. A vízügyi ágazat régóta küzd a hódok okozta pusztítással: eltűnnek a fák a tavak, vízfolyások mellől, és ez csak az egyik probléma.
Gaál Róbert, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója az SZTV érdeklődésére elmondta, hogy a másik probléma, hogy a kidöntött fákból élőhelyeket, hódgátakat épít, ami partelmosásokat okoz. Néha olyan erős gátat épít, ami árvíz idején elöntéseket okoz, emiatt sok panaszt kapnak településektől, gazdálkodóktól, hogy elönti a víz a partmenti kultúrterületeket.
A hód védett állat. Hazánkban eredetileg őshonos volt, majd 100 évre kipusztították, a 90-es években telepítették vissza. Olyannyira sikeresen, hogy mára elszaporodott. Sokan, régóta sürgették már a jogszabályváltoztatást.
Szinetár Csaba zoológus, az ELTE-SEK főiskolai tanára hozzátette, az állomány túlszaporodott, és amennyiben megfelelő jogszabály születik, evidens, hogy szükséges, és talán kicsit már megkésett is ez az intézkedés, ami a hazai hódállomány szabályozása szempontjából elvárható.
A Magyar Közlöny augusztusi, 128. számában új rendelkezések jelentek meg a hódokkal kapcsolatban. Az állat bekerült azon fajok közé, amelyek "közegészségügyi okból, a légiközlekedés biztonsága, az erdő- és mezőgazdasági termelés biztosítása, valamint a közérdeket sértő vízkárok megelőzése, mérséklése érdekében" riaszthatók, elejthetők, gyéríthetők, állományuknak szabályozása engedélyezhető. Vadászatukhoz viszont még mindig engedély szükséges. Ennek kiadásával Vas megyében az Őrségi Nemzeti Park Igazgatósága foglalkozik.
Markovics Tibor, az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója kiemelte, évente körülbelül 20-30 eset lehet az, amikor problémát jeleznek a hódokkal kapcsolatban. Ez részben városi jellegű területeken szokott előfordulni, holott legtöbb esetben az a probléma, hogy a folyók, illetve a tavak menti fákat teszik tönkre a hódok, illetve mezőgazdasági, erdőgazdasági területeken szokott előfordulni szintén vízfolyások mentén.
A hódok befogása, kilövése viszont körülményes, európai tapasztalatok alapján inkább a csapdázás célravezető, tette hozzá Horváth Takács Szabolcs, a Berek-Völgye Vadásztársaság elnöke. Szerinte ehhez mindenképpen egy olyan szakértői gárda szükséges, aki nemcsak a hód, hanem egyéb más vadfajok befogására is specializálódott, tehát megvan hozzá az összes eszköze, és a szaktudása.
A hód vadászata október 1. és március 31. között engedélyezett a rendelet szerint. Idővel kiderül, hogy az új jogszabály megoldást jelent-e a problémára.
Fotó: Hódok miatt fák dőltek a Perint medrébe a Váci és a Kodály Zoltán utcát összekötő híd melletti szakaszon 2021 decemberében - archív/Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.