Olimpia: magyar sikersportágakat kaszálna el a NOB
A pekingi ülésen megerősítették, hogy bizonyos feltételek megvalósulásával még visszakerülhet a műsorba ez a három sportág, a végső döntés a 2023-as, márciusi közgyűlésen születik meg, Indiában. A NOB-tagság egyúttal megerősítette a helyét a Tokióban tavaly debütált sportmászásnak, hullámlovaglásnak és gördeszkának azzal, hogy miután a 2024-es olimpia programjában benne vannak, a 2028-as előzetes műsorba is bekerültek.
A nagy átalakulásban lévő öttusának az év végéig kell véglegesítenie javaslatát a 2024 utáni új formátumra vonatkozóan, illetve addig kell megjelölnie, melyik sportág kerül be a kivett lovaglás helyére. Hónapok óta megy a vita arról, mi lehet a lovaglás helyén. Emellett jelentős költségcsökkentést kell felmutatnia és bizonyítania azt, hogy
- a sportág biztonságos
- mindenkinek hozzáférhető
- vonzó a fiataloknak és a közönségnek.
Ami a súlyemelést és az ökölvívást illeti, a mellőzés oka az, hogy a két sportág nemzetközi szövetségének az irányítása a NOB szerint nem megfelelő, az elmúlt években pénzügyi és korrupciós gondokkal küzdött mindkét világszervezet. A Nemzetközi Súlyemelő Szövetség következő vezetőségének demonstrálnia kell az együttműködését és azt, hogy lényeges változás állt be a vezetési kultúrájában. Továbbá bizonyítania kell, hogy megbirkózik a doppingolás jelentette problémákkal, erős és független doppingellenes programmal rendelkezik.
A Nemzetközi Ökölvívó Szövetségtől (IBA) az irányítás, a pénzügyi átláthatóság és a fenntarthatóság területén vár javulást a NOB, amely arról is szeretne meggyőződni, hogy a bíráskodás a jövőben tiszta lesz. A 2016-os olimpián résztvevő bírókat nem alkalmazhatták 2021-ben, mert erős volt a részrehajlás gyanúja. A NOB kivette a 2021-es olimpián a nemzetközi szövetség kezéből a torna lebonyolítását, ilyen drasztikus intézkedés példa nélküli az olimpizmus történetében. A NOB jelentése szerint több mint tíz összecsapást csaltak el a sportágban. A 60 kilós, későbbi ezüstérmes francia Oumiha győzelméért például 250 ezer dollárt kaptak a bírók az elődöntőben.
A három erősen veszélyeztetett sportág közül öttusában az első, ökölvívásban a hatodik helyen állnak a mieink az összesített olimpiai éremtáblázaton, míg súlyemelésben a huszonegyedikek.
Öttusában eddig 9 arany-, 8 ezüst- és 6 bronzérmet, ökölvívásban 10 arany-, 2 ezüst- és 8 bronzérmet, súlyemelésben pedig 2 arany-, 9 ezüst-, valamint 9 bronzérmet szereztek a magyarok. Öttusában Kovács Sarolta bronzérmes volt tavaly Tokióban, a másik két sportágban egy-egy magyar induló volt. Súlyemelésben 2004-es az utolsó magyar érem, Krutzler Eszteré. Ökölvívásban 2000-ben Erdei Zsolt egy győztes meccsel lett bronzérmes.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.