Online csalás: több mint 3 millió forintba fájt a török bankárról és az örökségről szóló mese
Nagy a valószínűsége annak, hogy önt is megkereste emailben, közösségi médiában egy állítólagos török bankár azzal, hogy egy több millió dolláros hagyatéknak ön a jogos örököse. Általában névegyezésre hivatkozik a banki alkalmazott vagy vezető, aki pedig nem ismeri fel az évek óta különféle formában terjedő online csalást (afrikai kormánytag, dúsgazdag távoli rokon, befagyott számla stb.) és belemegy a játékba, annak durva lesz a számla végösszege - csak éppen nem pluszban.
A trükk lényege, hogy a százmilliós nagyságrendű pénz ígérete mellett a pár milliós, felmerülő költségek (amit persze előre kell utalni) látszólag eltörpülnek, ám szó sincsen hagyatékról, csak átverésről.
Ha valaki azt gondolja, hogy mindez annyira átlátszó már, hogy senki nem veszi be, az téved: a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság a napokban adott hírt erról, hogy egy tolcsvai férfi elhitte a gyenge lábakon álló sztorit, ami végül millió forintba került neki.
A rendőrségi hír szerint:
Az elkövető a múlt év októberében egy törökországi bank elnökének adta ki magát, és így kereste meg áldozatát egy közösségi oldalon keresztül. Azt hitette el a férfival, hogy közel 10 millió dollár értékű hagyatéknak az egyedüli örököse egy távoli hozzátartozó halála miatt. A sértett az álbankár által javasolt ügyvéden keresztül levelezett a továbbiakban, és több mint 3 millió forintot utalt el a kérésére különböző jogcímeken. Majd a csaló miután további összegeket kért az „örököstől” – akinek a pénze viszont elfogyott –, így minden kapcsolatot megszakított vele. A nyomozás az ügyben jelenleg is folyik.
A borsodi zsaruk szerint az alábbiakat mindeképpen fontoljuk, mielőtt elhisszük az afrikai hercegről, török bankárról, amerikai őrnagyról szóló meséket, amelyek egyetlen célja van, hogy kicsalják a gyanútlan, hiszékeny emberek pénzét:
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság ajánlásai segíthetnek a kockázati tényezők kiszűrésében, hogy biztonságban legyünk a világhálón is.
Az első és legszembetűnőbb, hogy a csaló sms-ek és e-mailek szövege hibás magyarsággal íródik. Ha ilyet tapasztalnak, rögtön gyanakodjanak!
Mindig nézzék meg az sms-t küldő telefonszámát vagy e-mail esetén a feladó elektronikus címét!
Rögtön legyen gyanús, ha külföldi telefonszámról érkezik az sms, vagy az e-mail feladója külföldi és túl hosszú az e-mail-cím! Előfordulhat, hogy magyar telefonszámról küldik az üzenetet a kibertérben megbújó csalók, azonban ekkor se hagyják magukat átverni!
Ellenőrizzék online vagy telefonos tudakozóban, kihez tartozik a telefonszám, amelyről az értesítést kapták! Amennyiben az sms vagy e-mail egy hivatkozási linket is tartalmaz, nézzék meg, hová szeretnék átirányítani!
Ha nem .hu az internetes végződés, akkor szinte biztos csalás! A hu-com. például abszolút átverés!
További hasznos tanácsokat az alábbi linken olvashatnak az online csalásokról: https://kiberpajzs.hu/
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.